Powstanie Fundusz OZE, z inicjatywy PKO TFI i Enei
„Współpraca inwestycyjna w obszarze rozwoju dedykowanego zamkniętego funduszu inwestycyjnego PKO Energia Odnawialna to zasadniczy cel listu intencyjnego, podpisanego przez Grzegorza Muszyńskiego, prezesa zarządu PKO TFI i Pawła Majewskiego, prezesa zarządu Enea” – czytamy w komunikacie.
Enea planuje zaangażowanie w Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych, który będzie inwestować w akcje i udziały spółek portfelowych, budujących instalacje OZE i uzyskujących zyski z produkcji i sprzedaży energii elektrycznej lub cieplnej wytwarzanej w tych instalacjach, podano.
Czytaj także: ING Bank Śląski, PKO BP, mBank i PFR wspierają budowę elektrowni łączącej energię słoneczną i wiatrową
Fundusz OZE przyspieszy transformację energetyczną
„Inwestycje w odnawialne źródła energii to jeden z naszych kierunków strategicznych, wpisujących się w obecne trendy rynkowe i wyzwania dla sektora energetycznego. Planowany przez nas model Funduszu OZE przyniesie nie tylko zyski inwestorom, ale przyczyni się do zdynamizowania procesu transformacji energetycznej w Polsce” – powiedział prezes PKO TFI Grzegorz Muszyński, cytowany w komunikacie.
Fundusz dążyć będzie do realizacji celów inwestycyjnych poprzez lokowanie środków pieniężnych pochodzących z wpłat na certyfikaty, dokonywanych przez inwestorów. Jego zasadniczym celem będzie rozwój portfela instalacji OZE, a w efekcie osiąganie przychodów z lokat funduszu, w szczególności z inwestycji w udziały lub akcje spółek portfelowych. Fundusz działać będzie na zasadach rynkowych, podano także.
„W związku z podpisanym listem intencyjnym, przedstawiciele PKO TFI we współpracy z Enea przystąpią do dalszych prac i konsultacji nad powołaniem funduszu” – czytamy również.
Czytaj także: Bankowość i Finanse | Gospodarka | Czy kryzys zweryfikuje ESG?
Inicjatorzy Funduszu OZE
PKO TFI jest największym zarządzającym funduszami detalicznymi w Polsce, zarządza środkami powierzonymi przez ponad 1,7 mln klientów. Obecnie Towarzystwo oferuje ponad 60 różnorodnych typów funduszy i programów inwestycyjnych.
PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Akcje Banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW. Aktywa razem banku wyniosły 418,09 mld zł na koniec 2021 r.
Podstawą działania grupy kapitałowej Enea jest wydobycie węgla kamiennego oraz wytwarzanie, dystrybucja i handel energią elektryczną. Sieć dystrybucyjna grupy, zlokalizowana w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce, obejmuje 20% powierzchni kraju. Spółka jest notowana na GPW od 2008 r.
Czytaj także: Rekordowa moc PV zainstalowana w Polsce w 2022 roku