Powell: Fed nie jest przekonany czy zrobił wszystko, by obniżyć inflację  

Powell: Fed nie jest przekonany czy zrobił wszystko, by obniżyć inflację  
Źródło: https://commons.wikimedia.org
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Fed nie jest przekonany czy podjął już wszystkie działania i czy jego polityka jest wystarczająco restrykcyjna, by obniżyć inflację - ocenił prezes Fed Jerome Powell podczas wystąpienia na forum Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie.

Prezes Fed Jerome Powell zaznaczył, że on sam i inni członkowie Rezerwy Federalnej są zadowoleni ze słabnącego tempa inflacji.

Ale nie są pewni czy zrobili już wystarczająco dużo, żeby utrzymać ten trend.

Czytaj także: Fed nie myśli dzisiaj o obniżkach stóp procentowych

Seria 11 podwyżek stóp procentowych

Przemawiając nieco ponad tydzień po posiedzeniu Fed (1.11.23), na którym utrzymano stopy procentowe bez zmian, Powell zaznaczył, że wciąż przed Fed jest długa walka o zahamowanie wysokich cen.

„Rezerwa Federalna jest skupiona na utrzymaniu wystarczająco restrykcyjnej polityki monetarej, aby ściągnąć inflację do 2 proc. w ciągu pewnego czasu. Nie jesteśmy pewni, czy osiągnęliśmy już takie nastawienie” – powiedział Jerome Powell.

Fed jest po serii 11 podwyżek stóp procentowych, które stanowiły najbardziej agresywne zacieśnianie polityki monetarnej od początku lat ‘80. Fed podniósł stopę referencyjną z niemal zera do obecnego przedziału 5,25-5,5 proc.

Powell powiedział, że inflacja jest „znacznie powyżej” poziomu, na którym Fed chciałby ją widzieć.

Czytaj także: FED i EBC rozważają wstrzymanie się od dalszych podwyżek stóp

Giełdy zareagowały na ostrzeżenie Powella

Po przemówieniu Jerome Powella akcje na amerykańskich giełdach poszły w dół. Indeks Dow spadł o blisko 200 punktów.

Rentowności obligacji skarbowych wzrosły po spadku przez większość ostatnich trzech tygodni, w dużej mierze po słabo przyjętej aukcji obligacji 30-letnich.

„Prezes Powell wydał ostrzeżenie dla inwestorów, którzy są zbyt oszołomieni perspektywą obniżek stóp procentowych w przyszłym roku.

Fed będzie wierny swojemu mandatowi i będzie kontynuował podwyżki, jeśli inflacja ponownie przyspieszy” – powiedział Jeffrey Roach, główny ekonomista LPL Financial.

Czytaj także: Pokłosie sympozjum bankowców centralnych w Jackson Hole

Źródło: PAP BIZNES