Powell: duże podwyżki stóp procentowych w USA mogą nie być konieczne

Powell: duże podwyżki stóp procentowych w USA mogą nie być konieczne
Źródło: https://commons.wikimedia.org
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Stopy proc. w USA prawdopodobnie nie będą musiały iść mocno w górę, biorąc pod uwagę napięcia w sektorze finansowym – ocenił prezes Rezerwy Federalnej USA Jerome Powell podczas panelu dyskusyjnego w Waszyngtonie.

„Podczas, gdy zastosowanie narzędzi stabilności finansowej pomogło uspokoić warunki w sektorze bankowym, jego problemy przyczyniają się do zaostrzenia warunków kredytowych i prawdopodobnie odbiją się na wzroście gospodarczym, zatrudnieniu i inflacji” – powiedział Jerome Powell.

„W rezultacie nasza stopa procentowa może nie wymagać aż takiego wzrostu, aby osiągnąć nasze cele. Oczywiście skutek tych napięć jest wysoce niepewny” – dodał.

Czytaj także: Stabilności światowych finansów znowu zagraża spór o limit długu USA

Problemy sektora bankowego a inflacja

Według Jerome Powella, niepowodzenie w kwestii obniżenia inflacji będzie zarówno wydłużać czas trwania problemów gospodarczych, które mogą generować wysokie stopy procentowe, jak i będzie prowadzić do wysokich kosztów społecznych.

Czytaj także: Były prezes Fed w Dallas ostrzega przed kryzysem bankowym

Co zdecyduje Fed w czerwcu ’23?

Podczas posiedzenia 2-3 maja 2023 roku Fed podniósł główną stopę procentową w USA o 25 pb. do przedziału 5,00-5,25 proc. Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednogłośnie.

W obecnym cyklu zacieśniania polityki monetarnej Fed podniósł stopy proc. łącznie o 500 pb. Stopy proc. w USA są najwyższe od 2007 roku.

Fed podał, że dodatkowe zaostrzenie polityki monetarnej może być właściwe, ale będzie zależało od napływających danych.

Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 13-14 czerwca 2023 roku. Po posiedzeniu zostaną zaprezentowane najnowsze projekcje makroekonomiczne.

Czytaj także: Główna stopa procentowa w USA wzrosła o 25 pb

Źródło: PAP BIZNES