Poprawa koniunktury na rynku kredytów – PENGAB w górę o 7,2 pkt. m/m
– W prognozie sześciomiesięcznej rynku bankowego odnotowano w grudniu poprawę odczytu dla rynku kredytów mieszkaniowych, kredytów inwestycyjnych oraz kredytów obrotowych m/m.
Natomiast dla rynku depozytów długoterminowych oraz indywidualnych odnotowano pogorszenie prognoz.
Przewidywania dla sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wynoszą 0 pkt, m/m bez zmian, r/r wzrosły o 54 pkt.
W prognozie sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych również odnotowano brak zmian m/m – wynosi 0 pkt, r/r jest wyższa o 54 pkt.
Natomiast prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju wynosi 8 pkt, m/m również bez zmian, a r/r jest wyższa o 73 pkt. – podkreślił dr Tadeusz Białek, prezes ZBP.
– W grudniu Index Pengab odnotował wartość 23,2 pkt, m/m jest wyższy o 7,2 pkt. Indeks prognostyczny m/m wzrósł o 5,3 pkt. do poziomu 24,3 pkt., a indeks ocen jest wyższy m/m o 9,1 pkt. uzyskując wartość 22,1 pkt.
W grudniu m/m zaobserwowano zdecydowany wzrost aktywności klientów na rynku kredytów zarówno dla klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców.
Wzrosła także m/m aktywność klientów indywidualnych na rynku depozytów bieżących.
Grudniowy odczyt ujawnia m/m brak zmian w odczytach sześciomiesięcznych prognoz sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych, gospodarki kraju oraz przedsiębiorstw.
Przewidywania pozytywne równoważą się z opiniami negatywnymi – komentuje Marcin Idzik, Minds & Roses.
Czytaj także: Index PENGAB w listopadzie ’23 m/m jest niższy o 10 pkt., spada popyt na depozyty
Kredyty gospodarstw domowych
Ogólny wskaźnik oceny aktywności klientów na rynku kredytów gospodarstw domowych m/m jest wyższy o 6 pkt. i w grudniu wynosi 30 pkt. Saldo ocen aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych m/m jest wyższe o 5 pkt., a r/r wzrosło o 26 pkt.
Saldo ocen dla rynku kredytów mieszkaniowych m/m wzrosło o 8 pkt, a r/r jest wyższe o 64 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku kredytów gospodarstw domowych spadł m/m o 8 pkt. i wynosi 42 pkt.
Depozyty gospodarstw domowych
Ogólny wskaźnik ocen aktywności klientów indywidualnych na rynku depozytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 2 pkt. i wynosi obecnie 19 pkt. W przypadku salda ocen zmian aktywności klientów na rynku depozytów bieżących gospodarstw domowych odnotowano m/m wzrost o 11 pkt., a r/r wzrost o 10 pkt. Saldo ocen dla depozytów terminowych m/m pozostało bez zmian, a r/r jest niższe o 20 pkt.
Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytowego gospodarstw domowych m/m wzrósł o 7 pkt. i wynosi 13 pkt.
Kredyty podmiotów gospodarczych
Wskaźnik ogólny oceny aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych m/m wzrósł o 8 pkt. i wynosi 10 pkt. W przypadku aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów inwestycyjnych indeks ocen m/m wzrósł o 14 pkt., a r/r jest wyższy o 15 pkt.
Indeks ocen dla rynku kredytów obrotowych m/m wzrósł o 13 pkt., a r/r jest wyższy o 40 pkt. Indeks prognozy dla rynku kredytów podmiotów gospodarczych m/m jest niższy o 9 pkt. i wynosi obecnie 17 pkt.
Depozyty podmiotów gospodarczych
Wskaźnik ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów m/m wzrósł o 2 pkt. i wynosi 3 pkt. Indeks ocen dla rynku depozytów bieżących m/m jest wyższy o 15 pkt, a r/r spadł o 2 pkt.
Indeks ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów terminowych m/m spadł o 8 pkt., a r/r jest niższy o 24 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytów podmiotów gospodarczych m/m jest wyższy o 5 pkt. i wynosi obecnie 7 pkt.
Czytaj także: Poprawa prognoz makroekonomicznych w październiku ’23: PENGAB m/m wyższy o 1,2 pkt.
Prognoza sześciomiesięczna rynku bankowego
W grudniu odnotowano m/m poprawę odczytu prognoz sześciomiesięcznych dla rynku kredytów mieszkaniowych, kredytów inwestycyjnych oraz kredytów obrotowych.
Pogorszenie prognoz odnotowano dla rynku depozytów długoterminowych osób indywidualnych.
Prognoza sześciomiesięczna sytuacji ekonomicznej
W grudniu odnotowano brak zmian w odczytach sześciomiesięcznych prognoz makroekonomicznych sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju.
Prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wynosi 0 pkt., m/m bez zmian, a r/r jest wyższa o 54 pkt.
Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wynosi 0 pkt, m/m bez zmian, a r/r jest wyższa o 54 pkt.
Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju wynosi 8 pkt, m/m bez zmian, a r/r jest wyższa o 73 pkt.
Ocena bankowości w 2023 rok
Rok 2023 został oceniony wyraźnie lepiej niż rok 2022. Jako dobry lub bardzo dobry był oceniony przez 84 proc. badanych (r/r plus 48 p.p.), jedna szósta (14 proc., r/r minus 19 p.p.) oceniła mijający rok jako przeciętny, natomiast zdaniem 3 proc. mijający rok okazał się niedobry lub bardzo niedobry (r/r spadek o 28 p.p.).
Ocena zmian w porównaniu z minionym rokiem
3 proc. badanych uważa rok 2023 za gorszy w porównaniu do roku 2022 dla bankowości w Polsce, 78 proc. jest zdania, że mijający rok był lepszy w porównaniu z poprzednim, a dla kolejnych 19 proc. badanych mijający rok jest taki sam, jak ubiegły.
Opinia o bankach wśród klientów
Dominuje opinia, że zarówno wśród klientów indywidualnych (81 proc.), jak i korporacyjnych (76 proc.) opinia o bankach jest taka sama, jak rok temu. Spadł odsetek badanych, których zdaniem opinia klientów indywidualnych jest gorsza w porównaniu do roku ubiegłego.
Charakterystyka bankowości w 2023 roku
Za największe stymulanty rozwoju bankowości w obecnym roku uznano poziom centralnych stóp procentowych, wysokość marż odsetkowych, tempo wzrostu dochodów ludności, tempo wzrostu gospodarczego oraz przynależność Polski do Unii Europejskiej.
Czynnikami, które najgorzej przysłużyły się kondycji banków w mijającym roku były obciążenia podatkowe i parapoodatkowe, powszechne wakacje kredytowe oraz problem kredytów walutowych.
Wyniki finansowe sektora bankowego w 2023 roku
Przy ocenie głównych źródeł zysku banków w 2023 roku, 8 proc. jako główne źródło wskazuje redukcję kosztów (minus 10 p.p. r/r), 78 proc. wzrost przychodów odsetkowych (plus 1 p.p. r/r), a 14 proc. wzrost przychodów z opłat i prowizji (więcej o 11 p.p. r/r).
59 proc. (wzrost o 18 p.p.) jest zdania, że zyski banków generowało zwiększenie sprzedaży produktów dotychczasowym klientom.
Spadło znaczenie liczby nowo pozyskanych klientów – 8 proc. (mniej o 5 p.p.) oraz zmian cen usług bankowych (32 proc., spadek o 14 p.p.).