Pomoc dla kredytobiorców coraz bliżej: rząd przyjął projekt ustawy; co oprócz wakacji kredytowych i zamiennika WIBOR?

Pomoc dla kredytobiorców coraz bliżej: rząd przyjął projekt ustawy; co oprócz wakacji kredytowych i zamiennika WIBOR?
Fot. stock.adobe.com/thodonal
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wakacje kredytowe, zmiany w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców oraz zapisy dotyczące zamiennika dla stawki WIBOR to tylko niektóre z rozwiązań, które znalazły się w projekcie ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom przyjętej we wtorek przez rząd.

Część zmian ma wejść w życie od 1 lipca. Zmiana WIBOR planowana jest od 1 stycznia 2023 r.

Jak podał we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller, projekt ustawy ma trafić na posiedzenie Sejmu planowane na 25-26 maja.

Czytaj także: Citi Handlowy: wakacje kredytowe można porównać do obniżki stóp procentowych o ok. 150 pb >>>

Wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe to możliwość zawieszenia spłaty rat kredytów hipotecznych przez osiem miesięcy. Kredytobiorcy będą mogli z nich skorzystać w dowolnych dwóch miesiącach trzeciego i czwartego kwartału bieżącego roku oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 roku. Wakacje będą dotyczyć zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej raty, a termin spłaty zostanie przesunięty bez dodatkowych odsetek. Rozwiązanie będzie dostępne dla kredytobiorców, którzy posiadają kredyty w złotych.

Zmiany w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

Dzięki proponowanym zmianom w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców zostanie on zasilony dodatkowymi środkami – budżet Funduszu ma zwiększyć się do ponad 2 mld zł w 2022 r. Aby skorzystać ze wsparcia kredytobiorca musi spełnić jeden z warunków: co najmniej jedna z osób posiadających kredyt ma status bezrobotnego; miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczają 50 proc. miesięcznych dochodów lub miesięczny dochód po odjęciu kosztów kredytu nie przekracza w 2022 r. 1.552 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub 1.200 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych.

Czytaj także: Ile banki zapłacą za rządowy plan pomocy kredytobiorcom?

Wsparcie z Funduszu to kwota do 2 tys. zł wypłacana przez 36 miesięcy – co daje łącznie 72 tys. zł. dofinansowania. Część pożyczki może zostać umorzona, a warunkiem takiego umorzenia jest terminowa spłata stu pierwszych rat. Przy maksymalnym wsparciu umorzone zostać może 22 tys. zł pożyczki.

Zamiennik stawki WIBOR

Wyznaczenie zamiennika stawki WIBOR ma obniżyć wysokość rat kredytowych. Nowy wskaźnik powstaje w oparciu o unijne rozporządzenie BMR, a rezerwowym rozwiązaniem jest przejście na stawkę POLONIA. MF szacuje, że dzięki zastąpieniu WIBOR innym wskaźnikiem w portfelach kredytobiorców zostanie ok. 1 mld zł rocznie.

Czytaj także: Konfederacja Lewiatan: wakacje kredytowe powinny przysługiwać tylko osobom w wyjątkowo trudnej sytuacji >>>

Projekt przyjętej we wtorek ustawy dostosowuje także polskie prawo do przepisów UE dotyczących działalności platform crowdfundingowych, tj. takich, które służą finansowaniu społecznościowemu dla przedsięwzięć gospodarczych. Nadzór nad tymi platformami obejmie Komisja Nadzoru Finansowego. Resort finansów ocenia w komunikacie, że dzięki nowym przepisom zyskają małe i średnie przedsiębiorstwa, w szczególności start-up’y, dla których podniesione zostaną limity finansowania.

Źródło: PAP BIZNES