Polski Standard Płatności ma już komplet udziałowców

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

diagram.rozmowa.01.400x267Dzisiaj PSP, na podstawie otrzymanych oświadczeń o przystąpieniu do Spółki i objęciu udziałów, złożyło wniosek do KRS o rejestrację podwyższonego kapitału.

W wyniku objęcia udziałów nowej emisji: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank oraz PKO Bank Polski posiadać będą równe udziały w spółce PSP.
W dniu 31 lipca nastąpiło podwyższenie kapitału Spółki do kwoty 13,626 mln zł.

Z dniem rejestracji podwyższonego kapitału, banki inicjatorzy standardu staną się udziałowcami i wybiorą nowy skład Rady Nadzorczej. Jest to bezpośredni wynik realizacji umowy inwestycyjnej podpisanej w grudniu 2013 roku, określającej warunki strategicznej współpracy Banków, dotyczącej zbudowania wspólnego standardu płatności mobilnych.

Tworzony przez PSP system umożliwi milionom użytkowników telefonów: dokonywanie płatności w sklepach, wypłacanie telefonem gotówki w bankomatach, dokonywanie płatności w internecie, jak również wzajemne rozliczenia pomiędzy posiadaczami telefonów (tzw. płatności P2P).

Czekamy już tylko na zgodę NBP na prowadzenie przez PSP mobilnego systemu płatności. Spodziewamy się ją uzyskać w ciągu najbliższych tygodni. Po rejestracji zmian w KRS i zgodzie NBP rozpocznie się przyłączanie banków do PSP i testy startowe systemu. Przypomnę, że to pierwsza tak wielka wspólna inicjatywa na rynku finansowym od ponad 23 lat, gdy założono Krajową Izbę Rozliczeniową. Największe banki w Polsce porozumiały się, aby stworzyć uniwersalny i użyteczny dla każdego Polaka standard płatności mobilnych. Pracujemy nad tym, aby Polska była liderem płatności przez telefon w Europie. To naprawdę możliwe.

Adam Malicki
Prezes Zarządu Polskiego Standardu Płatności