Polski sektor bankowy w Baku na COP29
W dniach 11-22 listopada 2024 roku w stolicy Azerbejdżanu – Baku – obraduje międzynarodowy szczyt na rzecz klimatu. Rozpoczął on 29. Konferencję ONZ w sprawie Zmiany Klimatu (COP 29).
Tegoroczny COP ma przynieść przede wszystkim rozstrzygnięcia w zakresie nowego wspólnego celu finansowania działań dla klimatu oraz wzmocnienia krajowych planów i celów klimatycznych. Wpłynęłoby to w efekcie także na sektor bankowy na całym świecie.
W naszym kraju koszty samej tylko dekarbonizacji i transformacji energetycznej do 2040 r. przekroczą 1,6 bn złotych. Są to koszty nie do udźwignięcia przez państwo bez udziału sektora prywatnego, w tym banków i konsorcjów międzynarodowych.
Negocjacjom politycznym towarzyszą więc liczne spotkania i konferencje sektora prywatnego, w tym bankowego. Jest to okazja nie tylko do demonstracji stanu zaawansowania w transformację proekologiczną, ale i wymiany doświadczeń w zakresie stosowanych instrumentów finansowych. Przedstawiciele polskiego sektora bankowego biorą udział zarówno w panelach i konferencjach, jak i w bezpośrednich spotkaniach biznesowych.
Forum gospodarcze Boosting Green
18.11.2024 odbyło się forum gospodarcze, zorganizowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska RP oraz Ambasadę RP w ramach którego zaprezentowano wybrane innowacyjne rozwiązania proponowane przez polskie firmy z sektora zielonych technologii oraz ofertę finansową polskiego sektora bankowego.
Konferencję otworzył sekretarz stanu w MKiŚ Krzysztof Bolesta oraz chargé d’affaires a.i. RP w Azerbejdżanie Michał Greczyło.
W ramach wydarzenia swoje innowacyjne rozwiązania zaprezentowały polskie firmy skupione w ramach Akceleratora Zielonych Technologii GreenEvo, a także Instytut Nowych Technologii Inżynierii Środowiska oraz Instytut Energetyki.
Uczestnicy wydarzenia mogli również wysłuchać wystąpienia Grupy PGE oraz Krajowej Konfederacji Organizacji Przedsiębiorców (Pracodawców) Azerbejdżanu.
– Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że zmiany klimatu są ogromnym wyzwaniem. Nie pójdziemy do przodu w sprawie transformacji energetycznej, jeśli nie zostaną zaakceptowane ustalenia dotyczące finansowania.
Spotykamy się z firmami oferującymi sprawdzone, innowacyjne technologie wyróżnione w ramach naszego Akceleratora Zielonych Technologii, czyli Greenevo. Myślę, że jest to również sposób na to, aby faktycznie przyspieszyć z ograniczaniem naszego wpływu na środowisko.
Musimy budować mosty współpracy między sektorem publicznym, prywatnym i instytucjami finansowymi. Nie zmienimy świata bez wspierania innowacyjnych technologii, które powstają w małych, często rodzinnych firmach, także tych polskich – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta.
W imieniu polskiego sektora bankowego wystąpili Agnieszka Wachnicka, wiceprezes Związku Banków Polskich oraz Joanna Węgrzyn, dyrektor ds. Międzynarodowych Banku Gospodarstwa Krajowego.
– Polski sektor bankowy jest stabilny i nowoczesny. Polskie banki posiadają rozwiniętą ofertę zarówno dla finansowania handlu zagranicznego, jak i inwestycji proklimatycznych.
Omawiane szeroko podczas COP29 finansowanie transformacji klimatyczno-energetycznej jest wyzwaniem globalnym, które dotyczy także polskiej gospodarki i polskich banków.
Niezmiernie ważnym warunkiem powodzenia tego procesu jest dialog i współpraca z sektorem publicznym, w tym z bankami rozwoju – przekonywała wiceprezes Związku Banków Polskich Agnieszka Wachnicka.
Czytaj także: Forum Polska 2035: „Rola sektora bankowego w rozwoju polskiej branży żywnościowej w kierunku dekarbonizacji, bioróżnorodności i ekspansji zagranicznej”
Mobilizowanie inwestycji sektora prywatnego jako lewar Porozumienia Paryskiego
Przedstawiciele delegacji bankowej wzięli także udział 19 listopada 2024 roku w dyskusji podczas międzynarodowego panelu dyskusyjnego na temat współpracy między sektorem publicznym, prywatnym i instytucjami finansowymi, w celu zwiększenia liczby innowacyjnych inwestycji środowiskowych.
Czytaj także: Prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych o szansach i zagrożeniach ESG dla rynku kapitałowego
Spotkania biznesowe podczas COP29
W spotkaniach biznesowych podczas COP29, również z przedstawicielami rynku azerbejdżańskiego oraz instytucjami międzynarodowymi, wzięli udział także prof. Artur Stefański, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej BOŚ SA; prof. Mateusz Szczurek, członek zarządu BGK; Jarosław Dąbrowski, członek zarządu BGK oraz Aleksandra Kwiatkowska, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej BGK i Arkadiusz Lewicki, dyrektor Zespołu ZBP ds. Programów Publicznych i Środowisk Gospodarczych.
Ważnym elementem misji bankowej było spotkanie w siedzibie najważniejszej organizacji biznesowej Azerbejdżanu: Krajowej Konfederacji Organizacji Przedsiębiorców (Pracodawców) Azerbejdżanu.
Spotkania odbywają się także w polskim pawilonie COP29, zorganizowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska:
Podczas COP29 delegacja ZBP odbyła także spotkanie bilateralne ze Związkiem Banków Azerbejdżanu.
Przedmiotem rozmów była sytuacja sektorów w obu krajach, możliwości współpracy, w tym w zakresie wymiany handlowej oraz nowych technologii.
Więcej o COP29 oraz o polsko-azerbejdżańskim forum gospodarczym na COP29:
https://www.gov.pl/web/azerbejdzan/boosting-green-polsko-azerbejdzanskie-forum-gospodarcze
Kontakt w ZBP ws. transformacji klimatyczno-energetycznej: Zespół ZBP ds. Programów Publicznych i Środowisk Gospodarczych, programy@zbp.pl