Polska w ogonie budowy Przemysłu 4.0?
Nowa generacja przemysłu, oparta na innowacyjnym wykorzystaniu technologii cyfrowych, może stanowić rozwiązanie dla krytycznych wyzwań rozwojowych, ponieważ pozwala łączyć coraz wyższą jakość życia konsumentów, mających dostęp do spersonalizowanych produktów i usług, z zasadami zrównoważonego rozwoju – piszą autorzy raportu.
Zwracają uwagę, że rozwój Przemysłu 4.0 wywiera znaczący wpływ na otoczenie społeczno-gospodarcze. W wyniku rekonfiguracji wzorów produkcji zmieniają się przewagi konkurencyjne poszczególnych gospodarek: na pierwszy plan wysuwają się takie czynniki, jak dostęp do kompetentnej siły roboczej, centrów innowacji i rynków zbytu.
Słaba pozycja Polski
Digital Intensity Index stworzony na zlecenie Komisji Europejskiej pokazuje, że wysoki i bardzo wysoki wskaźnik ucyfrowienia osiągają przede wszystkim państwa skandynawskie: Finlandia, Dania i Szwecja.
W 2021 r. w gronie liderów transformacji cyfrowej World Economic Forum nie było ani jednego polskiego przedsiębiorstwa
W Europie Środkowej relatywnie duży udział przedsiębiorstw przemysłowych o wysokim i bardzo wysokim DII odnotowują Austria i Słowenia. W państwach takich, jak Niemcy czy Francja udział przedsiębiorstw o wysokim DII jest niski (około 10%).
Autorzy zwracają uwagę na niski poziom ucyfrowienia polskich przedsiębiorstw, zwłaszcza przedsiębiorstw produkcyjnych.
W 2021 r. w gronie liderów transformacji cyfrowej („lighthouses”) wyróżnionych przez World Economic Forum, czyli 69 firm, którym udało się przeprowadzić udaną cyfryzację procesów produkcyjnych, a nawet całego łańcucha wartości, nie było ani jednego polskiego przedsiębiorstwa (a znajdowały się na niej przedsiębiorstwa ulokowane w Czechach lub Rumunii).
Kluczowe znacznie transformacji cyfrowej dla europejskiej gospodarki
W raporcie wskazuję się, że w Polsce zaledwie 0,7% przedsiębiorstw produkcyjnych osiąga bardzo wysoki wskaźnik ucyfrowienia, a niecałe 9% – wskaźnik wysoki. Szczegółowa analiza poziomu wdrażania poszczególnych technologii z zakresu Przemysłu 4.0 lokuje Polskę pod koniec unijnej stawki.
Zgodnie ze wskaźnikiem Digital Economy and Society Index Polska zajmuje dalekie 24 miejsce pod kątem ogólnego wskaźnika integracji technologii cyfrowych i 25 miejsce pod względem wykorzystania technologii cyfrowych przez przedsiębiorstwa.
Tempo i dynamika transformacji cyfrowej przedsiębiorstw unijnych zdeterminuje szanse europejskiej gospodarki, zwłaszcza na tle gospodarki amerykańskiej i chińskiej.
Raport oprócz przedstawienia obrazu transformacji w Europie zawiera szereg rekomendacji dla rozwoju Przemysłu 4.0 w Polsce.
Formularz rejestracji na wszystkie webinaria Programu Analityczno Badawczego znajduje się na stronie: https://konferencje.alebank.pl/webinaria-pab-wib/