Polska otwiera rynek pracy dla obywateli Ukrainy

Polska otwiera rynek pracy dla obywateli Ukrainy
Fot. Adam Guz/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Obywatele Ukrainy będą mogli pracować legalnie po wpisie do rejestru Straży Granicznej - poinformowała szefowa resortu pracy Marlena Maląg.

„Dziś na polskim rynku pracy mamy niskie bezrobocie. Chcemy otworzyć rynek pracy dla obywateli Ukrainy. Projektujemy rozwiązanie, w wyniku którego obywatel Ukrainy, który wjeżdża na teren RP i jego przyjazd zostanie wpisany do rejestru Straży Granicznej, będzie mógł korzystać z rynku pracy” – powiedziała w publicznym radiu.

„Planujemy taki zapis w specustawie, że pracodawca, który zatrudni obywatela Ukrainy, będzie musiał w terminie 7 dni, powiadomić właściwy urząd pracy o powierzeniu pracy temu obywatelowi” – dodała.

Więcej najnowszych wiadomości na temat agresji Rosji na Ukrainę >>>

Ukraińscy uchodźcy mają prawo do świadczeń rodzinnych

Uchodźcy z Ukrainy, którzy przekraczają granice polsko-ukraińską i nabywają prawo do legalnego pobytu w Polsce mają prawo do korzystania ze świadczeń rodzinnych, a więc m.in. programu Rodzina 500+, rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO  czy w późniejszym okresie także programu Dobry Start, informowała już we wtorek Marlena Maląg.

Obywatele Ukrainy, kiedy mają pełne prawo dostępu do rynku pracy, są na podstawie obowiązujących już przepisów, […] mają prawo do tego wsparcia w zakresie świadczeń rodzinnych.

– powiedziała Maląg podczas konferencji prasowej.

„Ta osoba – takie są założenia – która przekroczyła granicę od 24 lutego będzie miała tzw. pieczątkę, która uprawia do legalnego pobytu w Polsce i ta osoba będzie miała prawo wtedy także do korzystania ze świadczeń” – dodała.

Pytana o szacunki dotyczące liczby ukraińskich dzieci, które będą mogły zostać objęte świadczeniami, powiedziała, że takich danych resort nie będzie podawać, ponieważ będzie to zależało od tego, ile osób napłynie do Polski.

Obecnie przygotowywane są przepisy, które mają jeszcze bardziej otworzyć rynek pracy dla obywateli Ukrainy (wymagane będzie tylko zgłoszenie tego do urzędu pracy). Planowane są też zmiany w zakresie pomocy społecznej.

Dotychczas granicę z Polską przekroczyło ponad 350 tys. obywateli Ukrainy, według szacunków w najbliższych dniach granice ma przekraczać ok. 100 tys. osób dziennie.

Źródło: ISBnews