Polscy studenci wspólnie z Intelem wysłali balon badawczy do stratosfery

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

laptop.gielda.01.400xStudenci Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu przy wsparciu firmy Intel zaprojektowali urządzenie badawcze z platformą Intel Galileo na pokładzie, a następnie podpięli je do balona, który wyniósł je do stratosfery. Celem przedsięwzięcia o nazwie Intel Galileo Space Mission by Hevelius Team było dokonanie pomiarów wybranych parametrów otoczenia okołokosmicznego i parametrów lotu oraz zarejestrowanie pełnego sferycznego nagrania przestrzeni nadziemskiej, przy pomocy 12 kamer HD. Całe przedsięwzięcie zostało udokumentowane na filmie.

Do balonu wypełnionego helem przypięto dwukilogramową gondolę o sferycznym kształcie, z równomiernie rozmieszczonymi 12 kamerami HD. Sonda stworzona przez zapalonych badaczy – studentów i absolwentów kierunków inżynieryjnych, została wysłana na wysokość ponad 18 km nad ziemią. W tej przestrzeni panują już warunki około-kosmiczne, znacznie różniące się od ziemskich.

Misja badawcza polegała na dokonaniu pomiarów parametrów takich jak temperatura, ciśnienie czy wilgotność stratosfery oraz prędkość, przyśpieszenie czy też obroty sondy. Płyta deweloperska Intel Galileo, która stanowiła serce balonu badawczego, odpowiadała za koordynację zbierania danych z sensorów zamocowanych na powłoce gondoli. Co więcej, 12 kamer HD nagrywało obraz przez cały czas trwania misji.

Cel misji

Zapisany materiał posłuży do montażu filmu interaktywnego, pozwalającego swobodnie rozglądać się w dowolnym kierunku w dowolnej fazie lotu sondy. Ostatecznie udało się zarejestrować obraz z 10 kamer.

Intel Galileo

Płyta deweloperska Intel Galileo została zaprojektowana z myślą o projektantach, a także nauczycielach i studentach. Platforma jest łatwa w użyciu zarówno dla początkujących konstruktorów jak i tych, którzy chcą poszerzyć swoje możliwości. Umożliwia ona tworzenie interaktywnych urządzeń i środowisk, w łatwy i przystępny sposób.

Intel Galileo wyposażono w procesor Intel® Quark SoC X1000, pierwszy model z rodziny Intel® Quark. Technologia Intel® Quark umożliwi wdrożenie technologii Intela w gwałtownie rozwijających się obszarach – od Internetu rzeczy po „wearables”, czyli rozwiązania elektroniczne przeznaczone do noszenia na ciele. Zaprojektowany w Irlandii Quark SoC X1000 to 32-bitowy, jednordzeniowy, jednowątkowy procesor kompatybilny z architekturą Pentium®, z taktowaniem do 400 MHz.

Płyta Intel Galileo jest doskonałym narzędziem do szybkiego tworzenia prototypów prostych interaktywnych urządzeń, takich jak ekrany LED połączone z mediami społecznościowymi, lub bardziej zaawansowanych projektów z dziedziny automatyzacji domu, a nawet konstrukcji pełnowymiarowych robotów, sterowanych za pomocą smartfona.

Intel – informacje

Intel (NASDAQ: INTC) jest światowym liderem w dziedzinie komputerowych innowacji. Firma projektuje i buduje kluczowe technologie, które stanowią fundament urządzeń komputerowych współczesnego świata. Intel jest także liderem społecznej odpowiedzialności biznesu oraz zrównoważonego rozwoju i jako pierwsza firma na świecie oferuje w sprzedaży „bezkonfliktowe” mikroprocesory. Więcej informacji o firmie można znaleźć pod adresami newsroom.intel.com i blogs.intel.com, a o bezkonfliktowej polityce Intela – na stronie conflictfree.intel.com. 

Intel, Core, i logo Intel są znakami towarowymi Intel Corporation w Stanach Zjednoczonych i innych krajach.

Źródło: Intel