Polak laureatem międzynarodowej edycji Konkursu Etyka w finansach
Dawid Lesznik jest nie tylko laureatem międzynarodowej edycji Konkursu, ale również zwycięzcą IX polskiej edycji Konkursu Etyka w finansach, organizowanego przez Komisję Etyki Bankowej przy Związku Banków Polskich.
Esej laureata poświęcony jest bardzo aktualnemu zagadnieniu działania „fininfluencerów”, ich wpływu na decyzje podejmowane przez uczestników rynku oraz o potrzebie systemowych rozwiązań opartych o zasady etyczne, które zapewnią należyty poziom ochrony inwestorom korzystającym z tego typu porad.
Autor zwraca także uwagę na istniejące wyzwania związane z nieustanną potrzebą podejmowania działań edukacyjnych dla inwestorów i potencjalnych klientów.
Czytaj także: IX. edycja Konkursu Etyka w finansach rozstrzygnięta
Ethics&Trust in Finance – uczestnicy ze 139 państw
Konkurs Etyka w finansach (Ethics&Trust in Finance) promuje nowe sposoby myślenia o wielkich wyzwaniach stojących przed światową gospodarką i finansami w kontekście zagadnień etycznych.
Jest to ogólnoświatowy program działający od 2006 roku, aby opracowywać nowe modele i kształtować lepsze praktyki, które wzmacniają fundamenty działania rynków finansowych na całym świecie.
Link do strony międzynarodowej konkursu.
W skład kapituły konkursowej wchodzą uznani eksperci z całego świata. Konkurs dotarł swoim zasięgiem do 139 państw.
Zadaniem postawionym przed uczestnikami Konkursu jest napisanie eseju na wybrany temat z zakresu etyki w finansach, w którym powinna znajdować się autorska diagnoza zagadnienia wraz z innowacyjnymi propozycjami jego rozwiązania.
Czytaj także: ESG i etyka – podsumowanie debaty Komisji Etyki Bankowej przy ZBP
ZBP: Konkurs Etyka w finansach – edycje w Polsce
Równolegle z edycjami międzynarodowymi organizowane są edycje lokalne. Komisja Etyki Bankowej przy Związku Banków Polskich od 2012 r. organizuje konkurs Etyka w finansach zachęcając młode osoby do refleksji nad etycznym wymiarem funkcjonowania rynku finansowego.
Działalność Komisji ma na celu wspieranie i promowanie postaw etycznych wśród obecnych pracowników sektora bankowego, a także przyszłych, kierując zaproszenie do udziału w konkursie zarówno do praktyków, jak i studentów.
Dzięki współpracy z Obserwatorium Finansowym w Genewie (organizator międzynarodowej edycji Konkursu) prace nagrodzone w polskiej edycji są tłumaczone i dołączane do edycji międzynarodowej, gdzie rywalizują z esejami z całego świata.