Polacy potrzebują pomocy przy kredycie hipotecznym, ponad połowa kredytobiorców korzysta z usług ekspertów
Najczęściej wybieranym sposobem finansowania nieruchomości jest w Polsce kredyt hipoteczny. Z raportu Gumtree.pl „Jak Polacy kupują mieszkania” wynika, że spośród badanych, którzy w ostatnich 3 latach stali się właścicielami mieszkań, z takiej opcji skorzystało ponad 40%. Okazuje się jednak, że proces kredytowy przysparza nam sporo trudności, dlatego coraz częściej korzystamy z profesjonalnych porad.
Przeanalizowanie wszystkich dostępnych na rynku ofert kredytowych jest czasochłonne i wymaga od kredytobiorcy sporej wiedzy. Skomplikowane nazewnictwo, rozmaite opłaty i dodatki – często trudno samodzielnie zadecydować, która opcja jest w naszym przypadku najkorzystniejsza. Zapewne właśnie dlatego według raportu Gumtree.pl ponad połowa Polaków korzysta w tej kwestii z usług ekspertów, czyli pośredników finansowych. Przy zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego jest to już 60% – w tym przypadku dochodzi bowiem jeszcze konieczność uzgodnienia formalności z deweloperem. Zalety współpracy z ekspertem dostrzegają przede wszystkim osoby młode, w wieku 25-34 lata.
– Żyjemy w ciągłym pośpiechu, często nie mamy czasu dla siebie, nie mówiąc już o wygospodarowaniu go na przejrzenie ofert kredytowych wszystkich banków. Dlatego też coraz więcej osób nie waha się poprosić o pomoc pośrednika kredytowego. Tym bardziej że taką usługę klient otrzymuje bez dodatkowych opłat. To bank wypłaca prowizję pośrednikowi, ponieważ ten wykonał pracę, którą w sytuacji, gdyby klient przyszedł bezpośrednio do banku, wykonałby pracownik oddziału. Różnica polega natomiast na kompleksowości usług pośrednika – mówi Katarzyna Dmowska z ANG Spółdzielni.
Czym zajmuje się pośrednik kredytowy?
Rola pośrednika nie kończy się na znalezieniu najkorzystniejszej oferty. Do jego obowiązków należy też między innymi zbadanie zdolności kredytowej klienta, która często jest bardzo mocno zróżnicowana w zależności od banku. Najkorzystniejsza oferta nie zawsze jest także najtańsza. Pośrednik przygotowując ją dla klienta, musi wziąć pod uwagę wiele czynników – nie tylko cenę. Musi zweryfikować czy klient, źródła jego dochodów oraz statut nieruchomości, która ma być przedmiotem transakcji i zabezpieczeniem kredytu wpisują się w procedury danego banku.
– Duże znaczenie ma też proces kredytowy obowiązujący w danym momencie w banku. Zdarza się bowiem, że czynnikiem decydującym jest czas do sfinalizowania transakcji. Jeżeli nie zdążymy z kredytem, możemy stracić nie tylko możliwość kupna wymarzonego mieszkania, ale i wpłacony zadatek. Kolejnym etapem pracy pośrednika po porównaniu ofert jest przygotowanie wniosku oraz przeprowadzenia procesu kredytowego do momentu uruchomienia środków. Pośrednicy często są do dyspozycji klienta także już po zakończeniu procesu udzielenia kredytu i pomagają im w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości klienta kredytu hipotecznego – dodaje Katarzyna Dmowska.