Polacy płacą za mieszkanie więcej niż Węgrzy i Czesi?

Polacy płacą za mieszkanie więcej niż Węgrzy i Czesi?
Fot. stock.adobe.com/MIM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Porównywanie przeciętnego poziomu kosztów mieszkaniowych w różnych krajach Europy, bywa dość problematyczne ze względu na spore różnice poziomu cen oraz siły nabywczej zarobków. Ten problem rozwiązują ciekawe dane Eurostatu. Dzięki nim możemy np. sprawdzić, czy przeciętny Polak płaci za mieszkanie więcej niż Węgier lub Czech.

Polski problem: zbyt wysokie koszty ponoszone przez #najemcy #mieszkania #nieruchomości #Eurostat

Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) co roku publikuje wiele ciekawych wyników z regularnie przeprowadzanych badań ankietowych. W ramach wspomnianych badań, sprawdzany jest między innymi poziom przeciętnych wydatków mieszkaniowych gospodarstw domowych z krajów członkowskich Unii Europejskiej. Warto przyjrzeć się danym na ten temat, ponieważ są one rzadko wykorzystywane przez polskie media. Ważną zaletą informacji Eurostatu wydaje się uwzględnienie różnic cenowych w poszczególnych krajach. Wspomniane różnice zniwelowano poprzez zastosowanie tzw. parytetów siły nabywczej.

Jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl dane Eurostatu wskazują, że w 2017 r. przeciętny poziom kosztów mieszkaniowych ponoszonych przez polskie rodziny oraz singli był o 20% niższy od średniej z 26 krajów Starego Kontynentu. Za utrzymanie mieszkań więcej płacili na przykład Czesi (+21%). Warto jednak wspomnieć, że dla wielu krajów „nowej unii” odnotowano znacznie niższy poziom kosztów mieszkaniowych. Przykład stanowią takie państwa jak Bułgaria (-12% względem wyniku z Polski), Węgry (-20%), Estonia (-29%), Łotwa (-32%), Litwa (-40%) oraz Rumunia (-48%). Tylko minimalną różnicę poziomu kosztów mieszkaniowych (1%) odnotowano pomiędzy Polską oraz Słowacją.

Drogi najem

Analizowane informacje Eurostatu niestety wskazują, że w przypadku Polski problemem jest wysokość kosztów ponoszonych przez najemców. Jak tłumaczy portal RynekPierwotny.pl takie przeciętne koszty mieszkaniowe są tylko o 11% niższe od unijnej średniej (wynik z 2017 r.). Dane Eurostatu wskazują, że Polacy ponoszą podobne koszty najmu jak Czesi, ale równocześnie płacą znacznie więcej od Słowaków (wynik dla Słowacji: -32% względem kosztów z Polski) oraz Węgrów (wynik dla Węgier: -15% względem kosztów z Polski).

Źródło: RynekPierwotny.pl