PKO BP: ponad 18 tys. ugód z frankowiczami; bank obserwuje zwiększone zainteresowanie tym rozwiązaniem

PKO BP: ponad 18 tys. ugód z frankowiczami; bank obserwuje zwiększone zainteresowanie tym rozwiązaniem
fot. PKO BP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
PKO Bank Polski w ciągu ostatnich dwóch miesięcy obserwuje zwiększenie liczby wniosków dotyczących ugód składanych przez frankowiczów o prawie 30 proc. w porównaniu do II kwartału 2022 roku - poinformował wiceprezes banku Piotr Mazur.

PKO BP 4 października 2021 roku uruchomił – jako pierwszy na rynku – program ugód dla kredytobiorców frankowych, który zakłada konwersję waluty kredytu na PLN, tak jakby od początku był kredytem złotowym.

Do tej pory zawarliśmy ponad 18 tys. ugód z kredytobiorcami. 73 proc. spraw, które trafiają do Sądu Polubownego przy KNF zakończyło się podpisaniem ugody.

– powiedział w czwartek Mazur.

„Mimo wysokiego poziomu złotowych stóp procentowych w ciągu ostatnich dwóch miesięcy obserwujemy zwiększenie liczby wniosków składanych przez klientów o prawie 30 proc. w porównaniu do II kwartału 2022 roku. Jedną z przyczyn jest rosnący kurs franka szwajcarskiego” – dodał.

Wiceprezes PKO BP: program ugód spełnia swoje założenia

Zdaniem Mazura program ugód spełnia swoje założenia.

„Stał się realną pomocą dla osób spłacających swoje kredyty hipoteczne w CHF: pozwala uwolnić się kredytobiorcom frankowym od ryzyka walutowego oraz jest wygodną i pewną alternatywą dla długotrwałej i kosztownej drogi sądowej” – powiedział Mazur.

Czytaj także: 27 tys. wniosków klientów o mediację umów kredytów frankowych w PKO BP >>>

„Sądzimy również, że klienci mogą obawiać się dalszego wzrostu kursu franka szwajcarskiego oraz uznawać długotrwały proces sądowy jako nieatrakcyjny i niepewny co do finalnego rezultatu. Wynika to z tego, że nawet jeśli sąd unieważni kredyt to najczęściej sprawa się nie kończy, ponieważ kolejnym etapem jest proces o zapłatę odsetek za użytkowanie udzielonego kapitału” – dodał.

Pozostała po ugodzie wartość kredytu jest spłacana jednorazowo w przypadku około 50 proc. klientów

Wiceprezes podał, że skala umorzenia wartości kredytu jest zwykle na tyle istotna, że pozostała po ugodzie wartość kredytu jest spłacana jednorazowo w przypadku około 50 proc. klientów.

„Osoby, które decydują się na kontynuację kredytu, aby ograniczyć ryzyko złotowej stopy procentowej, mogą skorzystać z możliwości stałego oprocentowania kredytu przez 5 lat – taką opcję wybrało 77 proc. klientów” – powiedział Mazur.

Od czerwca programem ugód PKO BP objął również kredyty hipoteczne MIX zaciągnięte we frankach szwajcarskich, a w ostatnim czasie z rozwiązania mogą skorzystać także kredytobiorcy, którzy swój kredyt hipoteczny zaciągnęli pierwotnie w złotych, a następnie go przewalutowali na CHF.

Czytaj także: PKO BP zarobił na zakupie i sprzedaży akcji PKN Orlen; akcje trafiły do funduszy>>>

Źródło: Sebastian Karbarczyk, PAP BIZNES