Pierwsza transakcja sekurytyzacyjna w Volkswagen Financial Services

Pierwsza transakcja sekurytyzacyjna w Volkswagen Financial Services
Źródło: inFakt
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Firma Volkswagen Financial Services Polska Sp. z o.o., spółka leasingowa z grupy automotive uruchomiła program emisji obligacji sekurytyzacyjnych o maksymalnej wartości do 3 mld złotych, poinformowała Spółka.

W ramach programu emisji zostało sprzedane portfolio wierzytelności leasingowych denominowanych w złotych do spółki specjalnego przeznaczenia (SPV) VCL Master Poland DAC w kwocie zbliżonej do 1,9 mld złotych.

Na tej bazie zostały wyemitowane obligacje typu ABS (ang. Asset Backed Securities) w formule emisji niepublicznej (ang. private placement), które zostały objęte przez grono renomowanych międzynarodowych inwestorów.

Czytaj także: Związek Polskiego Leasingu: w tym roku wzrost leasingu o 8-9%

Transakcja Volkswagen Financial Services Polska ze statusem STS

Co ważne, transakcja sekurytyzacyjna została certyfikowana jako transakcja ze statusem STS (simple, transparent, standardised).

– Transakcja sekurytyzacji wierzytelności stanowi potwierdzenie roli, jaką odgrywa rynek kapitałowy w finansowaniu spółki.

Jest również komplementarną strategią w stosunku do krajowego rynku kapitałowego, na którym spółka jest aktywnym graczem – mówi Piotr Pyrć, Dyrektor Departamentu Administracji Treasury w Volkswagen Bank GmbH Oddział w Polsce.

Czytaj także: Leasing, zakup czy wynajem długoterminowy, co lepsze dla małych przedsiębiorców w czasie spowolnienia gospodarczego?

Sekurytyzacja w celu finansowaniu biznesu w Polsce

Wolumen przeprowadzonej transakcji ABS, niski koszt pozyskania finansowania, otrzymany wysoki rating od dwóch renomowanych międzynarodowych agencji ratingowych oraz certyfikat transakcji STS są dowodem na wysoką wiarygodność Volkswagen Financial Services Polska Sp. z o.o. w oczach międzynarodowych instytucji finansowych i wzmacniają pozycję spółki jako wiarygodnego oraz innowacyjnego partnera na polskim rynku.

– Warto podkreślić, że Volkswagen Financial Services dokonał transakcji sekurytyzacji jako jedyna instytucja typu captive w Polsce.

Naszym nadrzędnym celem było zdobycie atrakcyjnego finansowania, które zostanie wykorzystane w finansowaniu biznesu w Polsce – dodaje Mikołaj Woźniak, prezes Zarządu Volkswagen Financial Services Polska Sp. z o.o.

Pozyskane środki zostaną wykorzystane przez Volkswagen Financial Services Polska Sp. z o.o. na wsparcie warunków leasingowych w ramach finansowania samochodów osobowych i dostawczych do 3.5 tony z Grupy Volkswagen w Polsce.

Czytaj także: Volkswagen Financial Services członkiem Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów

Źródło: Volkswagen Financial Services Polska