PFR Ventures: nowe środki z UE zasilą ok. 40 funduszy venture capital kwotą 2 mld złotych

PFR Ventures: nowe środki z UE zasilą ok. 40 funduszy venture capital kwotą 2 mld złotych
Fot. stock.adobe.com / TenPixels
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
PFR Ventures ogłasza pierwsze nabory do nowych programów zasilanych środkami z Unii Europejskiej, podał fundusz. Nowe środki z programu Fundusze Europejskie dla Nowej Gospodarki (FENG) pozwolą na zasilenie około 40 funduszy venture capital, w których wkład publiczny wyniesie 2 mld zł, a dodatkowe 1,1 mld zł dołożą inwestorzy prywatni. Zarządzający funduszami będą mogli aplikować do nowych edycji programów PFR Starter, Biznest, Otwarte Innowacje, KOFFI i CVC od 12 lutego 2024 r. Do końca roku planowanych jest 5 serii naborów.

Nowy kapitał będzie stymulować różnego typu inwestycje w start-upy, pozwalające na zaspokojenie różnorodnych potrzeb innowacyjnych spółek: od finansowania prototypów po kapitał na ekspansję międzynarodową.

„Rynek VC jest motorem finansowania innowacji. PFR w ostatnich latach stał się największym inwestorem instytucjonalnym w fundusze PE/VC w tej części Europy. Od początku mówiliśmy, że kluczowe jest, aby środki były dostępne na każdym etapie rozwoju firmy oraz długoterminowo.

Dlatego to ważne, że PFR Ventures startuje z kolejnym duży programem finansowanym ze środków UE w ramach FENG.

Zamierzamy zainwestować około 2 mld zł w 40 zespołów zarządzających. Wśród nich ponownie znajdą się tzw. first-time teams, ale kapitał trafi także do istniejących już zespołów zarządzających, które będą uruchamiać swoje kolejne fundusze. To nowa miara dojrzałości naszego rynku.

Będzie to również istotne dla samych start-upów, które będą mogły pracować z bardziej doświadczonymi inwestorami. Mam nadzieje, że z naszych funduszy venture capital w najbliższych latach wyrośnie polski jednorożec” – powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, cytowany w komunikacie.

Czytaj także: Unijny program FENG: nowy kredyt ekologiczny w Banku Millennium

Nowe edycje programów w ramach FENG

W ramach FENG, PFR Ventures uruchomi nowe edycje programów PFR Starter, Biznest, Otwarte Innowacje, KOFFI i CVC. PFR Starter i PFR Biznest pozwolą na realizację za pośrednictwem funduszy VC inwestycji w małe i średnie firmy znajdujące się na wczesnych etapach rozwoju.

PFR Biznest dodatkowo aktywizuje inwestorów prywatnych (aniołów biznesu) i transfer wiedzy od osób z dużym doświadczeniem rynkowym.

PFR Otwarte Innowacje ma na celu realizację za pośrednictwem funduszy VC inwestycji w małe i średnie przedsiębiorstwa z komponentem B+R+I znajdujące się na zarówno na wczesnych jak i dalszych etapach rozwoju.

Celem PFR KOFFI jest będzie inwestowanie poprzez pośredników finansowych w małe i średnie przedsiębiorstwa na etapie wzrostu, rozwoju, ekspansji, będące w fazie rozszerzania działalności lub realizacji nowych projektów, a także przechodzące na nowe rynki lub na nowe rozwiązania.

Z kolei PFR CVC pozwoli na dostarczenie kapitału innowacyjnym spółkom poprzez fundusze CVC (corporate venture capital) wraz ze środkami inwestorów korporacyjnych, wymieniono.

Czytaj także: Kredyt ekologiczny FENG z dotacją do 80 proc. w ofercie Banku Pekao S.A.

Nabory wniosków od 12 lutego ‘24

Pierwsze nabory do wszystkich 5 programów wystartują 12 lutego 2024. Druga tura naborów planowana jest na ostatni tydzień marca.

Przewidywany termin podpisania umów z zespołami zarządzającymi to maj-czerwiec 2024. W II i III kwartale 2024 PFR Ventures planuje przeprowadzić jeszcze około trzy tury naborów. Środki dla zespołów będą dostępne do końca 2025 roku.

„Polski rynek venture capital jest w zupełnie innym miejscu niż jeszcze 5 lat temu. Doszło do potężnej zmiany w świadomości uczestników rynku, znacznie wzrosła ich aktywność i pobudził się apetyt na finansowanie innowacji. Dużą rolę odegrały w tym środki unijne, które pozwoliły na zbudowanie fundamentów naszego ekosystemu.

Liczba nowych zespołów inwestycyjnych i transakcji dokonanych do końca roku 2023 świadczą o sukcesie dotychczasowych programów. Nowe edycje programów PFR Ventures będziemy kontynuować na dotychczasowych zasadach, z nieznacznymi poprawkami. Do końca roku planujemy 5 serii naborów do programów, ale przewidujemy, że nie wykorzystają one wszystkich przeznaczonych na nie środków” – dodał prezes PFR Ventures Maciej Ćwikiewicz.

Czytaj także: Bank Pekao uruchamia kredyt technologiczny FENG dla MŚP z dotacją do 70 procent

Źródło: ISBnews