PFR Nieruchomości: wrocławski Zakrzów według wizji BE DDJM Architekci

PFR Nieruchomości: wrocławski Zakrzów według wizji BE DDJM Architekci
Osiedle Wrocław/Zakrzów - wizualizacja. Źródło: PFR Nieruchomości
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Po raz drugi krakowska pracownia BE DDJM Architekci sięgnęła po główną nagrodę w konkursie organizowanym przez PFR Nieruchomości S.A. W lutym 2020 roku przedstawili zwycięską koncepcję osiedla przy ul. Ratuszowej w Warszawie, a pod koniec kwietnia ich projekt na ponad tysiąc mieszkań we Wrocławiu ponownie okazał się najlepszy.

#DietmarEberle: Podstawą jest, aby wszystko było dostępne, połączone w przyjazne społeczności, gdzie każdy ma blisko do terenów zielonych @PFR_N

Jak mówią przedstawiciele pracowni, główne idee, które przyświecały koncepcji, dotyczyły „zapewnienia możliwie największego komfortu dla każdego mieszkańca, w każdym mieszkaniu”.

Komfort dla każdego mieszkańca

‒ Dziś nie ma architektury regionalnej. Architektura jest dobra albo zła, dlatego w ramach międzynarodowego holdingu Baumschlager-Eberle, będąc biurem krakowskim, świetnie się rozumiemy i współpracujemy z pracowniami w szwajcarskim Sankt Gallen czy austriackim Lustenau.

Jesteśmy dumni z naszego projektu i szczęśliwi, że został on tak doceniony. To bez wątpienia historyczny konkurs, nie tylko ze względu na urokliwe miejsce i jego znaczenie dla miasta, ale również czas w jakim przyszło nam brać udział w tym konkursie – podkreślił dyrektor biura BE DDJM Marek Dunikowski.

Jak podkreślił prof. Dietmar Eberle, architekt z pracowni Bauschlager-Eberle:

‒ Główne idee urbanistyczne BE DDJM dotyczą zapewnienia możliwie największego komfortu dla każdego mieszkańca, w każdym mieszkaniu. Podstawą jest, aby wszystko było  dostępne, połączone w przyjazne społeczności, gdzie każdy ma blisko do terenów zielonych.

Przyjęta intensywność zabudowy łączy cechy zabudowy śródmiejskiej z cechami charakterystycznymi dla przedmieść. Zdecydowaliśmy się wybrać najlepsze z wartości każdej z nich – intensywność zabudowy śródmiejskiej oraz szeroki dostęp do zieleni – i powiązać je w spójną całość.

Kontakt z terenami zielonymi  

Architekci wskazują, że jasna hierarchia i podział przestrzeni publicznych, półpublicznych i półprywatnych sprzyja nawiązywaniu relacji sąsiedzkich, a układ budynków oraz zróżnicowanie ich wysokości zapewnia jak najwięcej otwarć widokowych na park i daje każdemu mieszkańcowi bezpośredni kontakt z terenami zielonymi.

‒ Nadaliśmy każdemu sąsiedztwu własną tożsamości urbanistyczną, przestrzenną i architektoniczną.

Nie przez powtarzalność, tylko przez budowanie indywidualności. To sprawi, że będzie można poczuć się tutaj wyjątkowo, „w domu” – podsumował prof. Eberle.

Ponad 1300 mieszkań i 4 tys. mkw. dla usług

Koncepcja projektu opracowana w konkursie przewiduje budowę ponad 1300 mieszkań. Powierzchnia mieszkań wyniesie od 27 mkw. do 75 mkw.

Najwięcej, bo ok. 51 proc. inwestycji stanowią mieszkania 2-pokojowe, a 37 proc. mieszkania 3-pokojowe (odpowiednio ponad 700 oraz ponad 500 lokali).

Bądź na bieżąco – zapisz się na nasz newsletter >>>

W koncepcji przewidziano także ok. 120 kawalerek oraz ok. 30 mieszkań 4-pokojowych.

Architekci przeznaczyli ok. 4 000 mkw. na powierzchnię usługową.

Przewiduje się ok. 1500 miejsc parkingowych z czego połowę będą stanowiły zewnętrzne miejsca postojowe, a drugą połowę ‒ miejsca w wielostanowiskowych garażach podziemnych.


Pracownia BE DDJM Architekci, czyli założone przez Marka Dunikowskiego biuro,  od lutego 2018 roku jest partnerem międzynarodowego holdingu architektonicznego Baumschlager Eberle Architekten, które działa  w 12 miastach, m.in. w Wiedniu, Hamburgu, Paryżu, Zurychu, Hongkongu, a także w Krakowie.

Źródło: PFR Nieruchomości