Paweł Borys odchodzi do sektora prywatnego

Paweł Borys odchodzi do sektora prywatnego
Paweł Borys, Źródło: PFR
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys poinformował 10.11.23, że z końcem 2023 r. rezygnuje z kierowania Funduszem, ustąpi także z funkcji szefa Rady Nadzorczej BGK. Paweł Borys napisał na platformie X (dawny Twitter), że z końcem kadencji zarządu PFR odchodzi do sektora prywatnego.

„W związku z zakończeniem pełnienia funkcji prezesa @Grupa_PFR z końcem roku chciałbym serdecznie podziękować Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za zaufanie, powierzenie mi tak strategicznych dla polskiej gospodarki działań i dobrą współpracę!” – napisał Paweł Borys na portalu X.

„Życzę wszystkim, aby pomimo polaryzacji politycznej dbać o dialog i osiągać konsensus wokół długofalowej strategii gospodarczej Polski.

Takie obszary jak transformacja energetyczna, system emerytalny, inwestycje infrastrukturalne (w tym CPK), obronność, czy edukacja i innowacje wymagają długofalowych polityk i zgody między podziałami politycznymi, tak jak w przypadku Tarczy Finansowej PFR w czasie pandemii.

Jest to niezbędne, jeżeli w ciągu dekady chcemy dołączyć do pierwszej ligi gospodarczej w Europie, przeciwdziałać zagrożeniom oraz wykorzystać szanse rozwojowe” – dodał.

Jak napisał Paweł Borys – podjął decyzję o powrocie na prywatny rynek finansowy w 2024 r., a o swojej nowej roli poinformuje w styczniu.

Czytaj także: Prezes PFR: Polsce raczej nie grozi objęcie procedurą nadmiernego deficytu

Kariera zawodowa Pawła Borysa

Paweł Borys współtworzył Polski Fundusz Rozwoju, program Pracowniczych Planów Kapitałowych, największą w Europie Środkowej platformę funduszy private equity i venture capital PFR Ventures, antykryzysową Tarczę Finansową PFR w związku z pandemią COVID-19, Chmurę Krajową w partnerstwie z PKO Bankiem Polskim, Google i Microsoft, płatności mobilne BLIK oraz Centralny Dom Technologii.

Poprzednio Paweł Borys był dyrektorem zarządzającym w PKO Banku Polskim, prezesem firmy inwestycyjnej AKJ Investments, szefem inwestycji w Deutsche Asset Management i DWS, analitykiem rynku akcji i głównym ekonomistą Erste Bank w Polsce oraz członkiem kilkunastu rad nadzorczych spółek i instytucji finansowych w Polsce, i za granicą.

Czytaj także: Bankowcy zgadzają się z opinią prezesa PFR na temat zysków polskich banków

Źródło: PAP BIZNES