Oprocentowanie lokat: rząd wprowadzi rozwiązania ustawowe?

Oprocentowanie lokat: rząd wprowadzi rozwiązania ustawowe?
Fot. stock.adobe.com/Dilok
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rozważamy regulacje ustawowe, jeśli sektor bankowy nie zareaguje. Oprocentowanie depozytów nie jest satysfakcjonujące, powiedział w radiu Plus rzecznik rządu Piotr Muller.

„Jeżeli sektor bankowy nie będzie miał dojrzałości do zareagowania w sytuacji, jaka jest teraz, to faktycznie rozważamy wprowadzenie regulacji na poziomie ustawowym. Tak zrobiliśmy np. w kontekście wakacji kredytowych” – powiedział Muller w radiu Plus.

Czytaj także: Prezes PiS chce, aby kontrolowane przez państwo banki oferowały wysokie oprocentowanie lokat >>>

Jeśli w ciągu miesiące-dwóch nie będzie ciekawych rozwiązań, to będziemy ich szukać u siebie.

„Mamy kilka koncepcji wśród nich tzw. windfall tax” – powiedział.

Pytany o wcześniejsze deklaracje dotyczące uregulowania oprocentowania depozytów, przypomniał, że „po tej reakcji wcześniejszej oprocentowanie depozytów wzrosło”.

„Natomiast dla nas ono nie jest satysfakcjonujące, ale też bierzmy pod uwagę, że my sektora bankowego nie zostawiamy z tymi wielkimi zyskami, które by wypracowywał, no bo na szczęście prowadziliśmy wakacje kredytowe. One kosztują też miliardy złotych, kosztują banki” – wyjaśnił.

„Wzrost liczby depozytów ma charakter inflacyjny”

Zwrócił też uwagę, że wzrost liczby depozytów ma charakter inflacyjny.

„To ma też taki charakter antyinflacyjny, bo jeżeli ktoś zostawia swoje pieniądze na koncie oszczędnościowym, to ich nie używa w danym czasie. To ma dwa rodzaje działań, i to antyinflacyjne jest dla nas szczególnie istotne” – podsumował.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews