OFE powróciły do wzrostów, w lipcu zarobiły średnio 1,9 proc.

OFE powróciły do wzrostów, w lipcu zarobiły średnio 1,9 proc.
Fot. stock.adobe.com/Tomasz Warszewski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W lipcu wszystkie OFE zanotowały wzrosty - zyskały średnio 1,9 proc., a łączne aktywa wzrosły o 2,6 mld zł do 178,8 mld zł - poinformowały w comiesięcznym podsumowaniu Analizy .pl oraz IGTE. Autorzy raportu zwrócili uwagę, że w horyzoncie ostatnich 12 miesięcy fundusze emerytalne zarobiły średnio 38,9 proc.

Po słabszym czerwcu, fundusze emerytalne powróciły do wzrostów. W lipcu OFE zarobiły średnio 1,9 proc., a aktywa zgromadzone w ich portfelach powiększyły się o 2,6 mld zł do 178,80 mld zł.

– napisano w raporcie.

Kontynuacja trendu wzrostowego na wielu rynkach kapitałowych

Lipiec przyniósł kontynuację trendu wzrostowego na wielu rynkach kapitałowych, ale głównie na rynkach rozwiniętych. Indeks MSCI DM World wzrósł o 1,7 proc. Historyczne maksima pobiły główne indeksy amerykańskiej giełdy, wspierane bardzo dobrymi wynikami spółek za II kwartał. W tym czasie zdecydowanie gorzej radziły sobie rynki wschodzące – MSCI Emerging Markets spadł o ponad 7 proc., a indeks giełdy w Hongkongu zanurkował o prawie 13 proc.

„Na tym tle nieźle wypadła warszawska giełda, choć po ustanowieniu historycznego szczytu w czerwcu nastroje się nieco schłodziły. WIG zakończył miesiąc z dobrym wynikiem 2,4 proc. na plusie. Nieco lepiej radziły sobie duże i średnie spółki od tych mniejszych – WIG20 zyskał 1,6 proc., mWIG40 2,45 proc., a sWIG80 „tylko” 0,4 proc.” – podano.

Czytaj także: OFE: w czerwcu wartość aktywów zmalała >>>

Fundusze emerytalne, których portfele wypełnione są polskimi akcjami, zarobiły w lipcu średnio 1,9 proc. (od 1,4 proc. do 2,4 proc.), a od początku roku solidne 22 proc. Wszystkie fundusze wypracowały dodatnie stopy zwrotu, w tym najwyższą – Allianz Polska OFE. Wyniki za ostatnie 12 miesięcy wahają się od 33,9 proc. do 41,7 proc. (OFE PZU „Złota Jesień”).

Wzrost wartości aktywów zgromadzonych w OFE

Analitycy zwrócili uwagę, że dobre wyniki z zarządzania przyczyniły się do wzrostu wartości aktywów zgromadzonych w OFE. Według szacunków Analiz Online wyniosły one 3,1 mld zł. Po odliczeniu ujemnego salda przepływu środków między OFE a ZUS, wzrost aktywów wyniósł 2,6 mld zł (1,5 proc.). W tym czasie OFE otrzymały od ZUS 290 mln zł, jednocześnie OFE w ramach tzw. suwaka przelały do ZUS środki w wysokości 619,68 mln zł.

Na koniec lipca w OFE zgromadzone było łącznie 178,80 mld zł

Na koniec lipca w OFE zgromadzone było łącznie 178,80 mld zł, czyli w 7 miesięcy ich wartość wzrosła aż o 30 mld zł, czyli o 20 proc. Największą dynamikę przyrostu aktywów zanotowało Allianz Polska OFE, a najniższą – UNIQA OFE. Niezmiennie pozycję lidera pod względem wartości aktywów netto utrzymuje Nationale-Nederlanden OFE z 47,1 mld zł, co stanowi ponad 26 proc. udziału w rynku.

Odpowiedzią na wyzwania demograficzne, jakie stoją dziś przed systemami emerytalnymi wielu państw, są różne formy, zbiorowego i indywidualnego, dodatkowego oszczędzania na emeryturę.

„To dzięki nim możliwe staje się uzupełnienie świadczeń z systemu publicznego o dodatkowe dochody i podniesienie swojego standardu życia na starość” – powiedziała cytowana w raporcie prezes IGTE, Małgorzata Rusewicz.

„Dobre wyniki funduszy emerytalnych, nie tylko te bieżące, ale przede wszystkim te długoterminowe, pokazują, że pomnażanie oszczędności na rynku kapitałowym jest efektywne i pozwala realizować cel, jakim jest podniesienie naszego bezpieczeństwa finansowego w okresie jesieni życia. Ważne jest to, aby edukować i systemowo promować formy dodatkowego oszczędzania, by udział w nich stawał się powszechny i jak najwięcej osób mogło korzystać z możliwości inwestycyjnych, jakie daje rynek kapitałowy” – wskazała.

Źródło: PAP BIZNES