OECD: stopy procentowe w Polsce powinny być dalej podnoszone do 7,25

OECD: stopy procentowe w Polsce powinny być dalej podnoszone do 7,25
Fot. stock.adome.com/Radosaw
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Stopy procentowe w Polsce powinny być dalej podnoszone - do poziomu 7,25%, a luzowanie polityki monetarnej powinno nastąpić w II poł. 2024 r., uważa Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Według niej, dodatkowe wydatki fiskalne w okresie poprzedzającym jesienne wybory mogą przedłużyć wysoką inflację.

„Polityka pieniężna pozostała niezmieniona, ze stopą procentową na poziomie 6,75% od września 2022 roku.

Biorąc pod uwagę znaczne wsparcie fiskalne w gospodarce i utrzymującą się presję inflacyjną, stopa procentowa powinna wzrosnąć do 7,25%, a następnie zacząć spadać w drugiej połowie 2024 roku” – czytamy w raporcie „OECD Economic Outlook, June 2023”.

Czytaj także: RPP utrzymała stopę referencyjną na poziomie 6,75%; konsensus: brak zmian

Przede wszystkim wsparcie gospodarstw domowych

W raporcie wskazano, że „stopy procentowe powinny być dalej podnoszone, aby zapobiec utrzymywaniu się wysokiej inflacji.

Polityka fiskalna musi być dobrze skalibrowana, aby uniknąć dodatkowej presji inflacyjnej w gospodarce”.

Wsparcie fiskalne powinno być lepiej ukierunkowane na wrażliwe gospodarstwa domowe, podano także.

Czytaj także: Fabio Panetta zapowiada kontynuowanie walki z inflacją

Dodatkowe wydatki fiskalne przed wyborami przedłużą wysoką inflację

„Po osiągnięciu szczytowego poziomu w pierwszym kwartale przewiduje się, że inflacja będzie nadal spadać, ponieważ wzrost głównie regulowanych cen energii będzie umiarkowany i wyniesie średnio 12,4% w 2023 roku.

Krajowa presja inflacyjna ze strony rynku pracy i wydatków fiskalnych prawdopodobnie nieco osłabnie w 2024 r., co doprowadzi do powolnego spadku inflacji do 4,8%” – czytamy dalej.

Wszelkie dodatkowe wydatki fiskalne w okresie poprzedzającym jesienne wybory mogą przedłużyć wysoką inflację, wymagając zacieśnienia polityki pieniężnej na dłużej, podkreślono.

„Istnieją zagrożenia dla perspektyw.

Utrzymujące się nieporozumienia między polskim rządem a Komisją Europejską w sprawie wzmocnienia sądownictwa mogą jeszcze bardziej opóźnić wypłatę unijnych funduszy z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności” – podsumowano.

Czytaj także: Powell: duże podwyżki stóp procentowych w USA mogą nie być konieczne

Źródło: ISBnews