Rząd luzuje obostrzenia: od 12 lutego otwarcie hoteli, kin oraz teatrów w reżimie sanitarnym, siłownie i restauracje nadal zamknięte

Rząd luzuje obostrzenia: od 12 lutego otwarcie hoteli, kin oraz teatrów w reżimie sanitarnym, siłownie i restauracje nadal zamknięte
Premier Mateusz Morawiecki Fot. Krystian Maj/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Od 12 lutego rząd zezwoli na otwarcie hoteli, kin i teatrów w określonym reżimie sanitarnym - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej. Decyzje mają obowiązywać warunkowo przez dwa tygodnie.

„W połowie lutego otworzymy część miejsc, które do tej pory były niedostępne i tak nastąpi otwarcie hoteli i miejsc noclegowych w wielkości do 50 proc. obłożenia łóżek czy miejsc noclegowych. Podobnie z kinami i teatrami – też otwarcie do 50 proc. dostępnych miejsc” – powiedział premier.

Czytaj także: Hotele czekają na gości z miliardem złotych niespłaconych zobowiązań >>>

„Zbyt wcześnie na szerokie luzowanie obostrzeń epidemicznych”

Morawiecki powiedział, że jest zbyt wcześnie na szerokie luzowanie obostrzeń epidemicznych.

„Dopuszczamy teraz wszelką aktywność sportową na terenach otwartych. Niestety restauracje, siłownie fitness i część działalności gospodarczych określonych w odpowiednich PKD pozostaje zamknięta” – dodał.

Czytaj także: Przedsiębiorcy są gotowi na stosowanie dodatkowych reżimów sanitarnych >>>

Decyzje będą obowiązywać warunkowo przez dwa tygodnie, od 12 lutego.

Otwarte będą stoki narciarskie i baseny

Wicepremier Piotr Gliński zaznaczył, że otwarte mają zostać też baseny.

„Otwieramy od 12 lutego, warunkowo, na dwa tygodnie w reżimie sanitarnym kina, teatry, filharmonie, opery, przy warunku podstawowym – wypełnienia do 50 proc. widowni, maseczki, brak konsumpcji” – powiedział Gliński.

Jeśli chodzi o sport – otwieramy sport na zewnątrz, boiska zewnętrzne, korty, sporty amatorskie na świeżym powietrzu, stoki narciarskie i baseny.

Minister zdrowia: możliwe jest zarówno szybsze luzowanie, jak i powrót do większych obostrzeń

Możliwe jest zarówno szybsze luzowanie obostrzeń epidemicznych, jak i powrót do większych restrykcji – poinformował w trakcie konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jeżeli będziemy mieli do czynienia z przyspieszaniem procesu pandemicznego, oczywiście będę rekomendował wykonanie kroku wstecz i wprowadzenia kolejnych obostrzeń, by utrzymywać pandemię pod kontrolą, czyli na stabilnym co najmniej poziomie.

„Jeżeli ta sytuacja będzie rozwijała się lepiej, jest też przestrzeń do dyskutowania o tym, co możemy zrobić więcej” – powiedział Niedzielski.

Zapytany jaką pewność mogą mieć przedsiębiorcy z otwieranych 12 lutego branż, że rozluźnienie restrykcji zostanie utrzymane Niedzielski powiedział: „Ja żadnej gwarancji absolutnie nie przedstawię. My dokonujemy pewnego warunkowego otwarcia. To jest pewna forma umowy społecznej. Jeżeli będziemy widzieli, że skutki nieprzestrzegania reżimu sanitarnego prowadzą do eskalacji pandemii, to nie możemy pozwolić na to, by przyglądać się, jak rozwija się III fala u nas”.

Od 1 lutego otwarte sklepy w centrach handlowych, muzea i galerie sztuki

Od 1 lutego nastąpiło ponowne otwarcie sklepów w galeriach i centrach handlowych, a także muzeów i galerii sztuki – w ścisłym reżimie sanitarnym. Zniesione zostały także godziny dla seniorów w sklepach, a do szkół wróciła nauka stacjonarna w klasach 1-3.

Czytaj także: W czasie pandemii koronawirusa rosną magazyny; najbardziej poszkodowane handel i hotele >>>

W centrach handlowych wciąż nie działają place zabaw i siłownie, a restauracje i kawiarnie mogą wydawać jedzenie tylko na wynos i na dowóz.

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES