Od Redaktora Naczelnego | Sprawdzian realnej siły

Od Redaktora Naczelnego | Sprawdzian realnej siły
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Drodzy Państwo, oddajemy w Wasze ręce numer, który – podobnie jak otaczająca nas i dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość – tętni pytaniami o przyszłość, stabilność i etykę. W tym wydaniu zaprosiliśmy do rozmowy wybitnych ekspertów, których opinie z pewnością wyznaczą kierunki myślenia całego sektora. Na początek – głos, za którym przemawia ogromne doświadczenie. Brunon Bartkiewicz, żegnający się z […]

Drodzy Państwo, oddajemy w Wasze ręce numer, który – podobnie jak otaczająca nas i dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość – tętni pytaniami o przyszłość, stabilność i etykę. W tym wydaniu zaprosiliśmy do rozmowy wybitnych ekspertów, których opinie z pewnością wyznaczą kierunki myślenia całego sektora.

Na początek – głos, za którym przemawia ogromne doświadczenie. Brunon Bartkiewicz, żegnający się z funkcją prezesa ING Banku Śląskiego, zabiera nas w podróż przez trzy dekady transformacji polskiej bankowości. To świadectwo ewolucji sektora, który zbudowany został nie tylko na technologii, ale przede wszystkim na zaufaniu i etyce. Bartkiewicz nie ucieka od trudnych tematów – mówi o roli odpowiedzialności, o niełatwej przyszłości w obliczu cyberzagrożeń i o wyzwaniach, jakie niosą agentowe AI. To rozmowa, która zostawia z refleksją: co będzie napędzać bankowość jutra?

W drugiej rozmowie, Marcin Mrowiec, główny ekonomista Grant Thornton Polska – nic nie owija w bawełnę: „Nie naprawiajmy tego, co popsute. Zacznijmy od nowa”. Jego głęboka diagnoza stanu polskiego prawa gospodarczego, fiskalizmu i potrzeby napisania kluczowych ustaw od podstaw to głos odważny, ale i potrzebny. W obliczu narastających napięć geopolitycznych i gospodarczych, takich jak wojny celne, Mrowiec proponuje nowy ład oparty na stabilnych regułach i strategicznym planowaniu inwestycji.

Rozwinięciem tych poglądów jest wywiad z Małgorzatą Bonikowską, prezeską Centrum Stosunków Międzynarodowych. Jej spojrzenie na Europę, która – by się liczyć – musi przeorganizować swoje priorytety, to głos rozsądku w czasie, gdy kontynent balansuje między potrzebą suwerenności a globalną współzależnością. Bonikowska nie kryje: przyszłość Europy to sprawdzian jej realnej siły, nie tylko tej militarnej, ale przede wszystkim gospodarczej.

Życzę Państwu inspirującej lektury – nie tylko jako czytelnikom, ale także jako uczestnikom dynamicznych przemian, których jesteśmy świadkami.

Źródło: Miesięcznik Finansowy BANK