Od 2019 roku MF uruchomi portal z wypełnionymi deklaracjami rocznymi PIT

Od 2019 roku MF uruchomi portal z wypełnionymi deklaracjami rocznymi PIT
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić w przyszłym roku nową usługę "Twój e-PIT", gdzie na specjalnym portalu wypełniona deklaracja będzie czekała na podatnika od 15 lutego 2019 r., poinformowała minister Teresa Czerwińska.

Od 2019 roku @MF_GOV_PL uruchomi portal z wypełnionymi deklaracjami rocznymi #PIT

– Od 15 lutego przyszłego roku taka wypełniona deklaracja będzie już czekała na portalu podatkowym. Jeżeli się zaloguje, to będzie mógł uzupełnić ulgi, odliczenia i innego typu ulgi i można go wydrukować lub nie, i przesłać do urzędu skarbowego Jeśli nie podejmie żadnych działań, to z dniem 30 kwietnia PIT zostanie rozliczony. Nadal jednak będzie mógł samodzielnie się rozliczyć w formie papierowej – powiedziała Czerwińska podczas konferencji prasowej.

Przedstawiciele resortu podkreślili, że podatnik nadal będzie mógł się rozliczać w formie papierowej i to ono będzie rozliczane w pierwszej kolejności, a jeżeli do urzędu nie wpłynie żaden PIT, to wtedy z dniem 30 kwietnia będzie przesłany PIT przygotowany przez KAS automatycznie.

Czerwińska dodała, że „Twój e-PIT” będzie wymagał jeszcze zmian w odpowiednich ustawach.

Bez dokumentów do ulg

Jak wyjaśniła minister, już w 2019 r. (w rozliczeniach za 2018 r.) Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) automatycznie przygotuje i udostępni w wersji elektronicznej PIT-37 i PIT-38. W dalszej kolejności od 2020 r. do zeznań wypełnianych przez urząd dołączą PIT-36 i PIT-36L. Informacje, na podstawie których będą wypełniane zeznania zostaną uzupełnione o dane m.in. z rejestrów ZUS (dane dotyczące przychodu, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne) czy PESEL (dane dotyczące ulgi na dzieci).

Podatnicy nie będą też musieli dostarczać do urzędu skarbowego dokumentów potwierdzających prawo do skorzystania z odliczeń lub ulg, np. ulgi na dzieci, ponieważ te dane zostaną automatycznie pobrane z systemów informacyjnych KAS oraz z rejestrów instytucji zewnętrznych.

„Twój e-PIT”, jak zakłada resort, będzie dostępny dla podatników przez aplikację na portalu podatkowym po uwierzytelnieniu bezpłatnym profilem zaufanym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub danymi autoryzacyjnymi.

Jak podaje resort, deklarację PIT przygotowaną przez KAS podatnik:

* może zweryfikować i zaakceptować bez zmian,

* może poprawić (np. wskazać/zmienić organizację pożytku publicznego 1% podatku)

* może uzupełnić o dane, których nie posiada KAS (np. odliczenia IKZE, ulgi na kredyt, ulgi na internet,

* musi uzupełnić w przypadku PIT-38, PIT-36, PIT36L o dane, których nie posiada KAS (np. przychodów z prowadzonej działalności)

* może odrzucić i rozliczyć się samodzielnie.

Źródło: ISBnews