Obradowała Sekcja Banków Spółdzielczych i Banków Zrzeszających ZBP
W Posiedzeniu obok Zarządu Związku Banków Polskich i prelegentów uczestniczyli Członkowie Związku Banków Polskich tj. Prezesi i Członkowie Zarządów Banków Spółdzielczych oraz Banków Zrzeszających.
W Posiedzeniu uczestniczyły również Podmioty Stowarzyszone z ZBP tj. Systemy Ochrony Instytucjonalnej (IPS): BPS oraz SGB, jak również Związek Rewizyjny Banków Spółdzielczych im. F. Stefczyka w Warszawie.
Przedmiotem Posiedzenia Sekcji BS i BZ Związku Banków Polskich było omówienie w gronie Członków ZBP oraz Podmiotów Stowarzyszonych z ZBP szeregu istotnych zagadnień dotykających sektor bankowości spółdzielczej w Polsce, w tym przedstawienie informacji o bieżących oraz planowanych w najbliższym czasie działaniach ZBP, najważniejszych zagadnieniach legislacyjno-prawnych podejmowanych przez ZBP na poziomie krajowym i europejskim oraz aktualnych działaniach ZBP w zakresie współpracy międzynarodowej realizowanych m.in. w ramach Przedstawicielstwa ZBP w Brukseli.
Najważniejsze działania bieżące podejmowane przez Zarząd i Biuro ZBP
Prezes ZBP – Pan dr Tadeusz Białek przedstawił najważniejsze informacje o działaniach bieżących podejmowanych przez Zarząd i Biuro ZBP.
Prezes ZBP podkreślił również znaczenie współpracy z instytucjami rządowymi i międzynarodowymi, której celem jest wzmocnienie pozycji polskiego sektora bankowego.
W ramach przedstawianych informacji zwrócił szczególną uwagę na następujące kwestie: działania ZBP w ramach narodowej grupy roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych, projekty dotyczące pomocy dla kredytobiorców, zagadnienia cyberbezpieczeństwa, wspieranie projektów wizerunkowych sektora bankowego i informacyjno-edukacyjnych oraz Programu Analityczno-Badawczego Warszawskiego Instytutu Bankowości, jak również działania ZBP związane ze stabilnością sektora bankowego.
Aktualne zagadnienia legislacyjno-prawne podejmowane przez ZBP
Ponadto Pan dr Tadeusz Białek, Prezes ZBP zreferował uczestnikom spotkania najważniejsze zagadnienia legislacyjno-prawne podejmowane przez ZBP w ostatnim okresie i zwrócił uwagę na zaangażowanie ZBP w wielu pracach legislacyjnych prowadzonych zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim oraz orzecznictwo w zakresie działalności bankowej.
W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na konkretne stanowiska, interwencje i opinie ZBP wobec projektów aktów prawnych i innych regulacji, spośród których na szczególną uwagę zasługują:
moratorium pozaustawowe przewidujące odroczenie spłaty kredytów dla osób dotkniętych skutkami powodzi, zmiany w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK) w kontekście usuwania skutków powodzi, nowe przepisy o powództwach przedstawicielskich umożliwiające występowanie z pozwami zbiorowymi przeciwko przedsiębiorcom oraz pytania prejudycjalne skierowane przez Sąd Okręgowy w Częstochowie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotyczące legalności stosowania wskaźnika WIBOR w umowach kredytowych.
ZBP przedstawił również argumenty potwierdzające, że WIBOR jest wskaźnikiem zgodnym z prawem krajowym i unijnym, a jego kwestionowanie może mieć negatywne konsekwencje nie tylko dla rynku polskiego, ale i dla innych krajów Unii Europejskiej.
Pani Agnieszka Wachnicka, Wiceprezes ZBP omówiła kluczowe kwestie legislacyjne dotyczące rynku kredytowego oraz konsumenckiego, prezentując szczegóły zmian prawnych mających wpływ na działalność sektora bankowego. Jej wystąpienie koncentrowało się na trzech głównych obszarach: nowelizacji dyrektywy o kredycie konsumenckim (Dyrektywa CCD2), sankcji kredytu darmowego (SKD) oraz ustawie o wymaganiach dostępności produktów i usług.
Wiceprezes ZBP zwróciła szczególną uwagę na konieczność przyjęcia wspólnych standardów języka w dokumentach bankowych oraz wypracowania jednolitego podejścia do wdrażania wymogów dostępności, zwłaszcza w kontekście stron internetowych i aplikacji mobilnych. Zapewniła również, że ZBP aktywnie współpracuje z organami nadzoru oraz ośrodkami naukowymi, aby dostosować sektor bankowy do nowych wymogów prawnych.
Działalność zagraniczna ZBP
Pan Włodzimierz Kiciński, Wiceprezes ZBP przedstawił aktualną informację o działalności zagranicznej Związku Banków Polskich w ostatnim okresie, odwołując się do materiału pokazującego szczegółowo szereg prac prowadzonych w izbie w ramach współpracy międzynarodowej.
W ramach swojej wypowiedzi Prezes Włodzimierz Kiciński przedstawił najistotniejsze działania podejmowane w ramach Przedstawicielstwa ZBP w Brukseli, informacje na temat przebiegu ważnych dla polskiego sektora procesów legislacyjnych Unii Europejskiej oraz prac koncepcyjnych prac Komisji Europejskiej, jak również wskazał najbardziej aktualne stanowiska polskiego sektora bankowego w toku prac odnośnie projektów legislacyjnych prowadzonych przez Komisję Europejską, Radę i Parlament Europejski.
Wymienił także działania ZBP podejmowane w zakresie budowy wizerunku polskiego sektora bankowego jako stabilnego, bezpiecznego i innowacyjnego na forum Unii Europejskiej. Podkreślił także znaczenie współpracy ZBP z międzynarodowymi organizacjami, takimi jak Europejska Federacja Bankowa oraz z bankowymi związkami zawodowymi z innych krajów, aby skutecznie reprezentować interesy polskiego sektora na arenie międzynarodowej.
Wiceprezes ZBP przedstawił również wyniki raportu Mario Draghi’ego pt. „The Future of European Competitiveness„, który analizuje wyzwania stojące przed przemysłem europejskim, w tym lukę innowacyjną, konieczność dekarbonizacji i utrzymanie konkurencyjności Europy.
Raport wskazuje, że Europa potrzebuje znacznych inwestycji, aby sprostać celom związanym z dekarbonizacją i cyfryzacją. Szacuje się, że w latach 2025–2030 konieczne będzie przeznaczenie od 750 do 800 miliardów euro rocznie na inwestycje związane z transformacją energetyczną i cyfryzacją.
Przygotowania do reformy wskaźników referencyjnych
W trakcie Posiedzenia Pan dr Tadeusz Białek, Prezes ZBP i Przewodniczący Komitetu Sterującego Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych przedstawił aktualny stan prac nad reformą wskaźników referencyjnych, w ramach której prowadzone są konsultacje dotyczące alternatywnych wskaźników dla WIBOR, takich jak: WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight), WIRF (Warszawski Indeks Rynku Finansowego) i WRR (Warsaw Repo Rate).
Decyzja o przeglądzie wskaźników została podjęta na wniosek Ministerstwa Finansów, a konsultacje publiczne, które zakończyły się w lipcu 2024 roku, wskazują na potrzebę dalszych analiz i dyskusji, co podkreśla znaczenie reformy wskaźników referencyjnych dla stabilności rynku finansowego w Polsce.
Narodowa Grupa Robocza koncentruje się także na eliminacji barier, które mogą utrudniać wdrożenie nowych wskaźników na polskim rynku.
Pozaustawowe moratorium kredytowe dla powodzian
Omówiona została także wspólna inicjatywa Związku Banków Polskich oraz Krajowego Związku Banków Spółdzielczych dotycząca pozaustawowego moratorium kredytowego dla powodzian.
Zasady tej inicjatywy, skierowanej do kredytobiorców indywidualnych i małych przedsiębiorstw, przewidują możliwość odroczenia spłaty zobowiązań kredytowych do trzech miesięcy, co ma na celu złagodzenie skutków finansowych klęski żywiołowej.
Zgodnie z projektem, banki nie będą pobierać opłat za rozpatrzenie wniosków dotyczących odroczenia spłat. Moratorium obejmuje także produkty leasingowe i faktoringowe, gdzie spłaty mogą być odraczane na podobnych zasadach.
Projekt został przekazany do Ministerstwa Finansów oraz Komisji Nadzoru Finansowego i czeka na notyfikację przez EBA. Do czasu notyfikacji, banki mogą indywidualnie stosować moratorium.
Nowi Członkowie ZBP w ramach Sekcji BS i BZ ZBP
W trakcie Posiedzenia miało także miejsce uroczyste powitanie nowych Członków Związku Banków Polskich w Sekcji Banków Spółdzielczych i Banków Zrzeszających.
Z dniem 1 stycznia 2024 roku w poczet Członków Związku Banków Polskich przyjęty został:
Bank Spółdzielczy w Cieszynie, Bank Spółdzielczy w Jaworze, Bank Spółdzielczy w Otmuchowie, Bank Spółdzielczy w Sierakowicach, Spółdzielczy Bank Rozwoju z siedzibą w Szepietowie oraz Vistula Bank Spółdzielczy.
Następnie z dniem 1 lipca 2024 roku w poczet Członków Związku Banków Polskich przyjęty został:
Bank Spółdzielczy w Łopusznie, Bank Spółdzielczy w Zatorze, Lubelski Bank Spółdzielczy, Spółdzielczy Bank Ludowy im. Ks. P. Wawrzyniaka z siedzibą w Śremie oraz Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie.
W ramach ostatniej grupy aplikacji członkowskich z dniem 14 października 2024 roku w poczet Członków Związku Banków Polskich przyjęty został:
ABS Bank Spółdzielczy w Andrychowie, Bank Spółdzielczy im. Stefczyka w Belsku Dużym, Bank Spółdzielczy w Skierniewicach, Bank Spółdzielczy w Rabie Wyżnej, Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy w Myszkowie, Świętokrzyski Bank Spółdzielczy w Jędrzejowie, Warmińsko-Mazurski Bank Spółdzielczy oraz Żuławski Bank Spółdzielczy w Nowym Dworze Gdańskim.
„Liczna reprezentacja Banków Spółdzielczych w strukturach Związku Banków Polskich jest dowodem na to, jak dynamicznie rozwija się współpraca między Bankami Spółdzielczymi i Komercyjnymi, tworząc silną, wspierającą się sieć bankową, której celem jest wspólne budowanie przyszłości polskiego rynku bankowego, rozwój lokalnych społeczności oraz promocja wartości, jakie niesie za sobą bankowość spółdzielcza.
Bardzo dziękujemy wszystkim Bankom Spółdzielczym nowo przyjętym do grona Członków Związku Banków Polskich za mandat zaufania dla Związku oraz Członków Sekcji Banków Spółdzielczych i Banków Zrzeszających ZBP. Liczymy, że kolejne Banki Spółdzielcze będą do nas dołączać, by wspólnie pracować na rzecz rozwoju sektora bankowości spółdzielczej w Polsce. Bankowość spółdzielcza potrzebuje obecnie wypracowania skutecznej strategii rozwoju i nowych modeli biznesowych, by zapewnić jej stabilną pozycję w sektorze usług finansowych w przyszłości.
Potrzebne jest współdziałanie Banków Spółdzielczych, wymiana doświadczeń oraz mocniejsze zaangażowanie przedstawicieli sektora bankowości spółdzielczej w prace Związku Banków Polskich na rzecz poprawy warunków funkcjonowania, stabilności i bezpieczeństwa rozwoju sektora bankowego w Polsce w ramach prowadzonych komitetów, rad, grup roboczych i zespołów działających przy ZBP.
Współpraca z innymi Bankami Spółdzielczymi i Komercyjnymi w ramach struktur Związku Banków Polskich umożliwia nam wymianę najlepszych praktyk, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać naszą działalność do zmieniających się potrzeb klientów i rynku finansowego.
Podkreśla to także naszą zaangażowaną rolę w rozwój polskiego sektora bankowego oraz pozwala bronić interesów naszych klientów oraz wpływać na tworzenie bardziej przyjaznego i stabilnego otoczenia biznesowego” – powiedział Pan Prezes Krzysztof Karwowski, Przewodniczący Sekcji Banków Spółdzielczych i Banków Zrzeszających Związku Banków Polskich.
Zarząd ZBP wraz z Przewodniczącym Sekcji BS i BZ ZBP – Prezesem Krzysztofem Karwowskim przekazali akty potwierdzające Członkostwo w Związku Banków Polskich Członkom Zarządów oraz Przewodniczącym Rad Nadzorczych Banków Spółdzielczych nowo przyjętych do grona Członków ZBP.
Bieżące aspekty regulacyjne mające wpływ na działalność Banków Spółdzielczych
Pan dr Mariusz Zygierewicz, Dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Regulacyjnego i Rozwoju Kadr Bankowych ZBP przedstawił kluczowe zmiany regulacyjne, które będą miały istotny wpływ na działalność Banków Spółdzielczych.
Omówiono propozycje dotyczące m.in. proponowanych zmian w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zasad tworzenia rezerw na ryzyko związane z działalnością banków, aspektów rachunkowych memorandum pozaustawowego dla klientów dotkniętych skutkami powodzi, a także zmian pakietu wymogów ostrożnościowych CRR i CRD obowiązujących banki.
Zwrócono również uwagę na: regulacje w zakresie bufora antycyklicznego, aktualizację danych historycznych w sprawozdawczości w ramach wymogów EBA, zwolnienia Banków Spółdzielczych będących członkami IPS z obowiązku stosowania Wskaźnika finansowania długoterminowego. W zakresie podatków podkreślono natomiast utrzymanie dotychczasowego systemu bez zmian w tzw. podatku Belki, CIT czy PIT.
Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP
W trakcie Posiedzenia Sekcji BS i BZ ZBP Pan dr Jarosław Biegański, Dyrektor Zespołu Bezpieczeństwa Banków ZBP dokonał przeglądu aktualności Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP (FinCERT.pl BCC ZBP) w zakresie najważniejszych informacji z obszaru cyberbezpieczeństwa Banków Spółdzielczych oraz ich klientów. Współpraca międzybankowa oraz z innymi sektorami powinna być kontynuowana i rozwijana poprzez tworzenie dobrych praktyk przez banki i FinCERT.pl.
Przedstawione zostały działania sektora bankowego podjęte w zakresie przygotowania banków do wdrożenia Rozporządzenia w sprawie operacyjnej odporności cyfrowej sektora finansowego (DORA).
ZBP wspiera banki w przygotowaniach do tych zmian, tworząc specjalną grupę roboczą oraz opracowując rekomendacje do umów z dostawcami ICT. Przewiduje się także organizację wspólnych audytów dostawców usług ICT, co ma na celu ujednolicenie standardów i optymalizację kosztów.
Podkreślono również rosnące zagrożenie ze strony cyberprzestępców wykorzystujących sztuczną inteligencję do oszustw socjotechnicznych, na co ZBP odpowiada zwiększonymi działaniami edukacyjnymi na temat cyberbezpieczeństwa w TV oraz mediach społecznościowych.
Centrum informacji spółdzielczego sektora bankowego
Miesięcznik Finansowy Bank, Portal Finansowy Bank.pl oraz konferencje i szkolenia organizowane przez Związek Banków Polskich oraz Centrum Procesów Bankowych i Informacji mogą się stać kluczową platformą wymiany informacji, współpracy i wsparcia dla Banków Spółdzielczych.
Centrum informacji spółdzielczego sektora bankowego, dzięki nowoczesnym narzędziom informacyjnym i analizom rynkowym, umożliwia Bankom Spółdzielczym szybki dostęp do bieżących informacji oraz prognoz gospodarczych.
Inicjatywa ta ma na celu nie tylko wzmocnienie pozycji Banków Spółdzielczych na rynku, ale także wspieranie ich w podejmowaniu decyzji strategicznych, co przyczynia się do wzrostu ich konkurencyjności i efektywności operacyjnej.
Wdrożenie formatu XML w ELIXIR
Pan Robert Trętowski, Wiceprezes KIR oraz Pan Konrad Dudek, Przewodniczący Rady ds. Usług Płatniczych ZBP, przedstawili projekt wdrożenia formatu XML w systemie ELIXIR.
Nowy standard oparty na ISO 20022 zastąpiłby dotychczasowy format tekstowy, umożliwiając przekazywanie bardziej złożonych danych i spełnienie wymogów regulacyjnych w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Przeprowadzone konsultacje branżowe wykazały poparcie dla zmiany, uznając XML za format o większej pojemności informacyjnej i zgodny z międzynarodowymi standardami płatności (m.in. SWIFT, SORBNET). Wdrożenie ma na celu zwiększenie efektywności rozliczeń krajowych, a także unifikację procesów płatniczych z rynkiem europejskim.
Weryfikacja numerów PESEL przez Banki Spółdzielcze i Zrzeszające
Pan Dariusz Kozłowski, Wiceprezes Centrum Procesów Bankowych i Informacji przedstawił informację o aktywności Banków Spółdzielczych i Zrzeszających w zakresie Systemów Wymiany Informacji ZBP.
Szczegółowo omówiono dane statystyczne dotyczące zastrzeżenia numeru PESEL w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.
Banki Spółdzielcze zainteresowane udziałem w procesach biznesowych związanych z odbudową Ukrainy
Omówiono wyniki badania przeprowadzonego przez Związek Banków Polskich, które dotyczyło zainteresowania Banków Spółdzielczych udziałem w procesach biznesowych związanych z odbudową Ukrainy.
Badanie, przeprowadzone wśród Banków Spółdzielczych z tzw. Polski Wschodniej (czyli przede wszystkim pasa województw przygranicznych) wykazało, że 66% Banków Spółdzielczych uczestniczących w badaniu jest zainteresowanych taką współpracą, a 68% wyraża chęć zaangażowania lokalnego lub regionalnego.
Dla zapewnienia wsparcia informacyjnego i doradczego w tym zakresie rekomenduje się organizację szkoleń i powołanie dedykowanych międzybankowych zespołów ds. udziału w procesach biznesowych związanych z odbudową Ukrainy.
Kalendarium wydarzeń
Przedstawiono kluczowe wnioski i postulaty dla sektora spółdzielczego wypracowane podczas Forum Liderów Banków Spółdzielczych 2024, zapraszając jednocześnie wszystkich przedstawicieli bankowości spółdzielczej w Polsce do udziału w konferencjach organizowanych przez ZBP, jak: III edycja. Strategicznej Szkoły Polskiego Sektora Bankowości Spółdzielczej czy Forum Bankowo-Samorządowe.
Szczegółowe informacje o nadchodzących wydarzeniach dostępne są na stronie: https://konferencje.bank.pl/.