NTT DATA Finance Day 3.0: Rozwój AI przyspiesza migrację sektora bankowego do chmury

NTT DATA Finance Day 3.0: Rozwój AI przyspiesza migrację sektora bankowego do chmury
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
NTT DATA zaprasza na kolejną edycję Finance Day

Już 6 czerwca 2024 roku o godz. 9:30 w Moon przy ul. Wioślarskiej 6 w Warszawie odbędzie się trzecia edycja NTT DATA Finance Day. To kameralne spotkanie organizowane co roku przez integratora IT – firmę NTT DATA, skierowane do przedstawicieli branży finansowej.

W trakcie tegorocznego wydarzenia liderzy bankowości, ubezpieczeń, firm leasingowych i funduszy inwestycyjnych porozmawiają m.in. o tajnikach i korzyściach płynących z wykorzystania chmury hybrydowej, radzeniu sobie z długiem technologicznym dzięki zastosowaniu automatyzacji procesów, wpływie nowych regulacji DORA i NIS-2 na sektor finansowy, a także – a może przede wszystkim – na temat tego, jak firmy mogą w zwinny sposób zastosować AI i uczenie maszynowe, żeby odnieść korzyść biznesową zarówno dla siebie, jak również swoich klientów.

– Punktem wyjścia otwierającym Finance Day 3.0, będzie temat chmury hybrydowej. To najskuteczniejsza odmiana cloud computing dla sektora finansowego spośród innych rozwiązań chmurowych. Obecni na wydarzeniu goście poznają przykłady tego, jak można zwiększyć wydajność, skalowalność oraz podnieść bezpieczeństwo systemów informatycznych, które są kluczowe dla przyszłego rozwoju organizacji ­– wyjaśnia Łukasz Jęczmiński, Senior Solutions Manager Cloud & Data Center z NTT DATA.

– To jednak AI, budzące obecnie największe emocje, będzie „gwoździem programu”, a także jednym z tematów debaty eksperckiej. Zmienia ono bowiem podejście do obsługi klienta, umożliwiając m.in. automatyzację wielu procesów. Jest także katalizatorem większości zmian biznesowych, co nie pozostaje bez wpływu na bankowość, finanse oraz sektor ubezpieczeniowy – dodaje Jęczmiński.

AI przyspiesza adopcję chmury w bankowości, zwiększając poziom elastyczności i zadowolenia klientów

Jak wynika z badania NTT DATA1 „The Digital Horizon: Banking’s Shift from Mainframe to AI-Driven Cloud Infrastructure”, widać w sektorze bankowym zwrot w kierunku elastycznego podejścia, zorientowanego na klienta.

Według najnowszych trendów, banki powoli odchodzą od systemów mainframe na rzecz stosowania rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji. Jest to spowodowane m.in. stale zwiększającymi się wymaganiami konsumentów, wyzwaniami rynkowymi czy rosnącą konkurencją – komentuje Jęczmiński z NTT DATA.

NTT DATA wskazało najważniejsze trendy w sektorze bankowym dotyczące modernizacji i transformacji. Dotyczą one m.in. aktywności w zakresie:

  • Migracji do chmury w wyniku wpływu generatywnej sztucznej inteligencji. Około 63 proc. decydentów z sektora bankowego potwierdza, że ​​Gen-AI zdecydowanie ułatwia przejście aplikacji bankowych do chmury.
  • Wdrażania i integracji technologii generatywnej sztucznej inteligencji z innymi wykorzystywanymi technologiami. 45 proc. banków już dziś integruje rozwiązania Gen-AI, a kolejne 30 proc. bada możliwości w zakresie jej wykorzystania.
  • Zyskiwania uznania dla Gen-AI wśród zarządów firm i instytucji.Aż 91 proc. przedstawicieli sektora bankowego jest zdania, że ich inicjatywy w zakresie sztucznej inteligencji i chmury są wspierane przez zarządy ich firm.

Z naszych danych wynika, że około 15 proc. firm i instytucji z sektora bankowego nadal zupełnie nie rozważa zastosowania technologii sztucznej inteligencji w swoich organizacjach. Postaramy się przybliżyć, bazując na przykładach i case studies, dlaczego przedstawiciele branż finansowych powinni wsiąść do pociągu z napisem „AI” – zachęca Jęczmiński z NTT DATA.

Finance Day 3.0 to szansa na wysłuchanie interesujących prezentacji od praktyków z sektora finansowego, a także wymianę doświadczeń biznesowo-finansowych oraz networking.

Gościem specjalnym konferencji będzie Janina Bąk (Janina Daily), która wygłosi prezentację pt. „Czego o biznesie uczą nas Newton, Google i… kaczki? Czyli, co nauka mówi nam o kreatywności i innowacyjności”.

Odbędzie się także panel ekspercki na temat tego, „jak skutecznie wprowadzać rozwiązania chmurowe w bankowości i ubezpieczeniach?”. Udział w nim wezmą Katarzyna Tomczyk-Czykier, Dyrektorka Pionu Innowacji i Cyfryzacji Bankowości Detalicznej w Credit Agricole Bank Polska, Tomasz Kotecki, Managing Directora, Strategy & Transformation w UNIQA Polska, a także Łukasz Jęczmiński, Senior Solutions Manager Cloud & Data Center w NTT DATA.

Więcej informacji na temat Finance Day 3.0, w tym szczegóły dotyczące zapisów, można znaleźć pod tym linkiem

Warto się pospieszyć i zapisać na spotkanie jak najszybciej, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Partnerami wydarzenia są: Cisco, Pure Storage oraz Jabra.

Miesięcznik Finansowy Bank oraz portal Bank.pl objęły patronat medialny nad tym wydarzeniem.


[1]                     1 Nttdata.com, NTT DATA Report Signals a Paradigm Shift as Banks Finally Migrate from Mainframes to AI-driven Cloud Technologies, 8 lutego 2024 r.

Źródło: NTT DATA