Nowe bankomaty z funkcją recyklera w Banku Spółdzielczym Ziem Górskich KARPATIA
Jak zatem banki spółdzielcze podchodzą do obsługi gotówki? Za przykład może posłużyć Bank Spółdzielczy Ziem Górskich KARPATIA, który wprowadził w swojej sieci bankomatów najnowocześniejsze rozwiązania.
Bankomaty do wymiany albo likwidacji
Bank Spółdzielczy Ziem Górskich KARPATIA jest jednym z najstarszych banków w Polsce. W 2023 roku będzie obchodził 145-lecie swojego istnienia. Jest bankiem dla klientów indywidualnych i podmiotów gospodarczych prowadzących działalność na terenie województwa małopolskiego i śląskiego. Specjalizuje się w kompleksowej obsłudze przemysłu turystycznego, handlu, rzemiosła, rolnictwa oraz samorządów. W tym roku Bank oddał do użytku klientów swoją nową siedzibę i postanowił przy tej okazji zmodernizować swoją sieć bankomatów.
– Bank w tej chwili posiada 16 bankomatów. Niestety, są to urządzenia starszej generacji, co powoduje, iż część z nich nie będzie spełniać określonych standardów i wymogów klientów. W związku z tym stajemy przed decyzjami strategicznymi pomiędzy likwidacją części bankomatów a zakupem nowych.
W tej chwili w miarę naszych możliwości staramy się o zakup nowych urządzeń uniwersalnych, czyli z funkcją recyklera, wpłatomatu i bankomatu – informuje Edward Tybor, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego Ziem Górskich KARPATIA.
Klienci oczekują 24h dostępności bankomatów i recyklerów
Jak przyznaje Edward Tybor, ze względu na lokalne relacje, charakterystyczne dla bankowości spółdzielczej, klienci Banku KARPATIA często wolą spotkać się z konkretnymi pracownikami i w placówkach Banku dokonać transakcji związanych z gotówką.
Jednakże coraz częściej klienci oczekują 24-godzinnej dostępności bankomatów i recyklerów, a to może zapewnić tylko nowoczesna technologia pozwalającą na wypłatę, ale i wpłatę gotówki.
W miarę naszych możliwości staramy się o zakup nowych urządzeń uniwersalnych, czyli z funkcją recyklera, wpłatomatu i bankomatu
Działanie recyclera bazuje na zamkniętym obiegu gotówki wewnątrz maszyny. Banknoty wpłacane do urządzenia przez klienta placówki są księgowane on-line w systemach banku i następnie używane do kolejnej transakcji wypłaty dokonywanej przez następną osobę przy recyclerze. Dzięki temu koszty banku przeznaczone na zasilania bankomatów ulegają znacznemu obniżeniu.
KARPATIA obniża koszty obrotu gotówkowego
Według badań Narodowego Banku Polskiego, gotówka nadal uważana jest przez Polaków za najbardziej powszechny, najłatwiejszy i najbezpieczniejszy instrument płatniczy, aczkolwiek koszty jej obsługi rosną. Składają się na to takie czynniki jak rosnące koszty zasilania bankomatów, transportu gotówki, jej ubezpieczenia czy koszty pracy osób obsługujących obieg gotówki. Dlatego też, jak zauważa Edward Tybor, banki spółdzielcze szukają rozwiązań pozwalającym im na obniżenie kosztów i automatyzację procesów związanych z obrotem gotówkowym.
Bank Spółdzielczy Ziem Górskich KARPATIA, aby sprostać oczekiwaniom klientów oraz zrealizować swoje potrzeby biznesowe postanowił wprowadzić do swojej sieci bankomatów urządzenia z serii DN Series Diebold Nixdorf.
– Seria spełnia nasze oczekiwania, ponieważ posiada najnowsze rozwiązania technologiczne wraz z funkcją recyklera i bankomatu. Jest to całkowicie nowa linia bankomatów oraz recyklerów, która została zaprojektowana od podstaw.
Maszyny zyskały nowocześniejsze linie, mające nawiązywać do wszechobecnych urządzeń dotykowych i generalnie świata „smart” – zauważa Edward Tybor, prezes zarządu Banku Spółdzielczego Ziem Górskich KARPATIA.
Banki spółdzielcze szukają rozwiązań pozwalającym im na obniżenie kosztów i automatyzację procesów związanych z obrotem gotówkowym
Prezes Banku podkreśla jednak, że to co dla jego instytucji było najważniejsze przy wyborze urządzeń, to zmiany technologiczne. Dzięki nowemu modułowi recyklera znacząco skróciła się droga transportu banknotów, a co za tym obniżyło się znacząco ryzyko zacięć i zatorów.
Urządzenia zaimplementowane w Banku KARPATIA pozwalają na zdeponowanie w jednej transakcji aż 60 000 zł, są wyposażone w kasety depozytowe o pojemności do 4000 banknotów, co wydłuża pracę recyklera bez potrzeby obsługi oraz są niezwykle szybkie – obsługują aż 10 banknotów na sekundę.
Więcej informacji na temat rozwiązań dla banków można znaleźć na stronie www.dieboldnixdorf.com.