Nowa wersja aplikacji do kontroli wewnętrznej dla banków Grupy SGB

Nowa wersja aplikacji do kontroli wewnętrznej dla banków Grupy SGB
Logo SGB-Bank SA
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Aplikacja Intaco - doskonale znana pracownikom banków spółdzielczych SGB - doczekała się nowej wersji. Jako Intaco MFK jeszcze lepiej wspiera efektywność wewnętrznych procesów kontrolnych, a przy okazji rozwija aktywność i elastyczność działania personelu bankowego.

Każda kontrola wewnętrzna to między innymi testowanie i planowanie. Jak kompleksowo zaplanować testy na nadchodzący rok? Jaką strategię przyjąć do klasyfikacji procesów, aby użyć jej w matrycy funkcji kontrolnych? Jak zwiększyć efektywność działań, nie zabijając inicjatywy?

Z aplikacją Intaco MFK, przygotowaną wspólnie przez firmę BlueNet i SGB-Bank SA, można znaleźć szybką odpowiedź na te i wiele innych pytań.

Prace nad nowym narzędziem trwały blisko półtora roku. Twórcom aplikacji i SGB-Bankowi, przyświecała idea stworzenia produktu, który zaspokoi potrzeby banków spółdzielczych SGB. Przyłożono dużą wagę do osiągnięcia maksymalnej elastyczności w zakresie dostosowania systemu do różnorodnej struktury organizacyjnej w bankach spółdzielczych oraz zakresu uprawnień pracowników zaangażowanych w proces kontroli wewnętrznej.

Źródło: SGB-Bank

Czytaj także: FLBS 2022: jak banki spółdzielcze bronią się przed hakerami?

Aplikacja dla małych i dużych banków spółdzielczych

– Wewnętrzne procesy kontrolne muszą służyć przede wszystkim doskonaleniu działania organizacji. To ważne zastrzeżenie, dzięki niemu mogliśmy trafnie zdefiniować cele stawiane nowej wersji Intaco. Nie zabrakło nam motywacji, żeby rozwijać dobrą aplikację tak, żeby stała się jeszcze lepsza. Myślę, że po wielu miesiącach pracy udało nam się wspólnie z BlueNet uzyskać narzędzie dostosowane do potrzeb małego i dużego banku spółdzielczego.

Również parametryzacja aplikacji została zaprojektowana w taki sposób, aby z jednej strony spełnić wszystkie wymagania nadzorcze, a z drugiej uszanować autonomię banków spółdzielczych – mówi Sylwia Graczyk, dyrektorka Departamentu Kontroli Wewnętrznej w SGB-Banku.

Dodatkowo, dzięki współpracy wykonawcy z pracownikami Departamentu Kontroli Wewnętrznej SGB-Banku i ich wieloletniemu doświadczeniu, wzbogacono produkt o dodatkowe funkcjonalności. Są to między innymi:

– analiza istotności procesów,

– przegląd mechanizmów kontrolnych,

– ślad audytowy,

– interfejs do pobierania danych z systemu SWAP-IPS.

Te rozwiązania w zdecydowany sposób usprawniają realizację zadań wynikających z wymagań stawianych bankom przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Wszystko to przy pełnej zgodności narzędzia z obowiązującą od 2017 roku Rekomendacją H.

Czytaj także: FLBS 2022: banki lokalne w chmurze

Wsparcie dla kontroli wewnętrznej

System Intaco MFK ma za zadanie odciążyć komórki kontroli wewnętrznej i pracowników przeprowadzających kontrolę. Dzięki temu mogą oni poświęcić więcej czasu na doskonalenie efektywności mechanizmów kontrolnych, a korzyści płynące z nowego rozwiązania są zauważalne zarówno dla pracowników bezpośrednio obsługujących przeprowadzanie kontroli wewnętrznej, jak i kadry kierowniczej oraz zarządów banków spółdzielczych.

Aplikacja dostępna jest z zasobów SGB-Banku, bez konieczności uruchamiania platformy w poszczególnych bankach spółdzielczych. Proces uruchomienia Intaco MFK dla kontroli wewnętrznej w banku spółdzielczym trwa zaledwie kilka dni.

Aplikacja jest w pełni definiowalna na poziomie każdego banku, co gwarantuje uwzględnienie specyfiki danego banku korzystającego z aplikacji Intaco MFK.

Czytaj także: Prezes Banku SGB przed FLBS: strategia banku sprawdza się w niepewnych czasach

Źródło: BANK.pl