Nowa strategia BFG na lata 2025 – 2030

Nowa strategia BFG na lata 2025 – 2030
Maciej Szczęsny. Fot. Przemysław Zalewski / BANK.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bankowy Fundusz Gwarancyjny przyjął strategię na lata 2025-2030, w której planuje m.in. wzmocnienie swojej zdolności do reagowania na zagrożenia w sektorze finansowym - podał BFG w komunikacie prasowym.

Jak podano, w ciągu najbliższych pięciu lat BFG planuje też wdrożenie nowoczesnych technologii (w tym rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji), pogłębienie cyfryzacji, zwiększenie efektywności operacyjnej Funduszu, rozwijanie i efektywne wykorzystanie kompetencji pracowników BFG, a także dbałość o zrównoważony rozwój.

Wśród celów znajduje się wdrożenie elektronicznego systemu wypłat środków gwarantowanych, budowa kompetencji w obszarze resolution w sektorze ubezpieczeń, czy wdrożenie raportowania zgodnego z Dyrektywą o sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD).

Czytaj także: Większe zyski i mniej NPL, BFG o sektorze bankowym

Bezpieczeństwo deponenta w centrum działań BFG

„Centralnym punktem naszej strategii 2030 jest deponent. 30 lat temu, BFG powstał, by skutecznie chronić oszczędności przechowywane w bankach, a od 2013 roku również w SKOK-ach.

Gwarantujemy bezpieczeństwo depozytów do 100 000 euro, to ponad 415 000 złotych na klienta.

Dzisiaj BFG to również organ przymusowej restrukturyzacji, która też służy ochronie przede wszystkim deponentów, a także podatników, ograniczając zaangażowanie ich pieniędzy w ratowanie banków zagrożonych upadłością.

Jest więc niezmiernie ważne, aby cały nasz wysiłek służył klientom instytucji finansowych” – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes BFG Maciej Szczęsny.

Czytaj także: BFG dostrzega wzmocnienie systemów ochrony instytucjonalnej w sektorze banków spółdzielczych

Nowy model restrukturyzacji w sektorze finansowym

Jak podano w strategii, BFG chce m.in. w najbliższych latach skoncentrować się na zwiększaniu wykonalności przymusowej restrukturyzacji.

Planuje opracować wieloletni plan testowania obszarów kluczowych dla powodzenia przymusowej restrukturyzacji i będzie weryfikować stopień gotowości podmiotów objętych ustawą o BFG wobec potencjalnych procesów.

Chce także m.in. doskonalić metody identyfikacji ryzyka w bankach i kasach oraz zagrożeń potencjalnymi kryzysami finansowymi.

Czytaj także: Prezes BFG o wysokości składek należnych od banków w 2025 roku

Źródło: PAP BIZNES