Nowa okolicznościowa pięciozłotówka NBP

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

W czwartek 3 listopada Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu nową monetę o nominale 5 zł z serii "Odkryj Polskę", tym razem upamiętniającą Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. To kolejna 5-złotówka z okolicznościowym rewersem, która znajdzie się w powszechnym obiegu gotówkowym.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie to historyczna siedziba rodu Gryfitów, władającego niemal 500 lat Pomorzem Zachodnim. – Budowla, wielokrotnie przebudowywana, odzwierciedla złożoną i burzliwą historię tego regionu – podkreśla Genowefa Horoszko z Muzeum Narodowego w Szczecinie. – Dziś Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest siedzibą samorządowej instytucji kultury o tej samej nazwie, Opery na Zamku i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego – dodaje.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie to już szósta moneta z serii Odkryj Polskę, która przybliża miejsca lub wydarzenia ważne dla naszego kraju. Rewers, zaprojektowany przez Dobrochnę Surajewską, przedstawia fragment zamku a jej awers to znany z innych obiegowych monet wizerunek orła, ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Moneta zostanie wyemitowana w nakładzie nieprzekraczającym 1,2 mln sztuk i będzie można ją otrzymać po cenie nominalnej we wszystkich oddziałach okręgowych NBP. Więcej informacji na jej temat można znaleźć w folderze numizmatycznym (do pobrania na stronie NBP).

161102.nbp.zamek.02

Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją. Kolejną emisję monet kolekcjonerskich NBP planuje na 8 listopada – do obiegu trafi druga moneta z serii Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości – tym razem poświęcona Józefowi Hallerowi (srebrna o nominale 10 zł  oraz złota o nominale 100 zł).

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Więcej informacji na temat emisji wartości kolekcjonerskich NBP znajduje się na stronie internetowej NBP w zakładce Monety okolicznościowe NBP.

Biuro Prasowe
Departament Komunikacji i Promocji
Narodowy Bank Polski