Niepokojący wzrost inflacji bazowej w USA

Niepokojący wzrost inflacji bazowej w USA
Jarosław Jamka. Źródło: WealthSeed
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ostatnie dane o inflacji w USA za sierpień br. okazały się gorsze od oczekiwań rynkowych, a szczególnie niepokoi wzrost inflacji bazowej. Naszym zdaniem ten odczyt nie wpłynie jednakże na decyzje Fed-u odnośnie kolejnej podwyżki stóp na najbliższym posiedzeniu 21 września ‘22. Zakładamy, że podwyżka wyniesie 0,75%, pisze Jarosław Jamka, Chief Investment Officer, WealthSeed.

Miesięczna zmiana inflacji za sierpień 2022 roku wyniosła +0,1% (rynek oczekiwał -0,1%). Natomiast zmiana roczna to +8,3% (rynek oczekiwał +8,1%).

Miesięczna zmiana inflacji wskazuje na jej bieżący i ewentualnie trwały charakter (z tej perspektywy 12-miesięczna zmiana to już historia). Główny podział inflacji to trzy komponenty: „Żywność”, „Energia” i „Inflacja bazowa”.

Niższy odczyt inflacji miesięcznej zawdzięczamy cenom „Energii”, które w ujęciu miesięcznym spadły -5,0% i odjęły od miesięcznej zmiany inflacji aż -0,431 punktu procentowego. Ceny „Żywności” dodały do miesięcznej zmiany +0,108 punktu procentowego, a inflacja bazowa dodała aż +0,442 punktu procentowego (miesiąc temu inflacja bazowa dodała jedynie +0,243 punktu procentowego). Wykres W1 przedstawia szczegóły odnośnie kontrybucji zmiany miesięcznej inflacji.

W.1 Miesięczna zmiana inflacji w USA w sierpniu 2022 r. i kontrybucje zmiany w punktach procentowych (seria skorygowana sezonowo):

Źródło: opracowanie własne, BLS

Czytaj także: Jackson Hole: czy Jerome Powell nadal będzie jastrzębiem?

Miesięczna zmiana inflacji bazowej (obecnie najważniejsza dana dla Fed-u i rynków) to aż +0,6% (rynek oczekiwał +0,3%).

Jeżeli spojrzymy na 6-miesięczną średnią kroczącą zmianę inflacji bazowej, to wynosi aż +0,52% (podczas gdy przed pandemią było to z reguły poniżej 0,2%).

W.2 Miesięczna zmiana inflacji bazowej w USA i 6-miesięczna średnia krocząca (seria skorygowana sezonowo):

Źródło: opracowanie własne, BLS

Czytaj także: Fed: w pewnym momencie tempo podwyżek stóp procentowych zwolni, jest ryzyko zbyt dużego zacieśnienia

Roczna dynamika inflacji to +8,26%. Największą kontrybucję do takiej zmiany miała również inflacja bazowa (+5,018 punktu procentowego – miesiąc temu było to +4,693 punktu procentowego).

W przypadku inflacji bazowej roczna zmiana to +6,3%, dla „Energii” jest to +23,8%, a w przypadku „Żywności” +11,4%.

W.3 Roczna zmiana inflacji w USA w sierpniu 2022 r. i kontrybucje zmiany w punktach procentowych (seria nieskorygowana sezonowo):

Źródło: opracowanie własne, BLS

Jarosław Jamka,

Chief Investment Officer, WealthSeed.

Źródło: alebank.pl