Niemiecki dług atrakcyjniejszy w obliczu utrzymujące się napięcia na Ukrainie i lepszych danych z USA

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

soszynski.konrad.pko.bp.01.260x400Na rynku długu od początku piątkowej sesji obserwowaliśmy stabilne notowania obligacji skarbowych. Stabilizacja utrzymywała się aż do publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy. Jak się okazało przyrost nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych był wyższy od oczekiwań rynkowych i w rezultacie rentowności papierów amerykańskich o dłuższych terminach wykupu wzrosły o prawie 10 pb. Był to już czwarty z rzędu wzrost stawek. Aktualnie dochodowość US Treasuries przekroczyła 2,80%, a dla porównania jeszcze na początku tygodnia wynosiła 2,60%.

W reakcji na informacje ze Stanów Zjednoczonych w Polsce doszło również do wzrostu rentowności o około 5 pb. Traciły przede wszystkim, podobnie zresztą jak w USA, papiery z dłuższego końca krzywej. Spodziewamy się, że na koniec marca rentowności 10-letnich papierów wzrosną w okolice 4,50%, co daje potencjał na ruch prawie 25-punktowy. 

Przyszły tydzień z fundamentalnego punktu widzenia zapowiada się dość spokojnie. Na świecie na uwagę zasługiwać będzie m.in. publikacja produkcji przemysłowej w strefie euro, sprzedaży detalicznej i liczby nowych podań o zasiłek w USA oraz poziomu inflacji w Niemczach. Ponadto pod koniec tygodnia zobaczymy dane na temat nastrojów konsumentów Michigan. Zważywszy ostatnie dane z rynku pracy w USA i poprawę warunków pogodowych, które negatywnie wpływały na odczyty z poprzednich miesięcy rynek będzie je obserwował z uwagą.  U nas GUS opublikuje dane dotyczące inflacji CPI, zaś NBP podaży pieniądza M3.

Najnowsze dane z rynku pracy w USA zaskoczyły pozytywnie. Stopa bezrobocia była wyższa niż w poprzednim odczycie, jednak ma ona charakter bardziej „historyczny” niż dane o miejscach pracy, czy tygodniowy raport o zasiłkach dla bezrobotnych. Obie te dane były powyżej oczekiwań, oraz wyższe poprzednich odczytów. Ponadto rewizje danych na temat liczby zasiłków były w dół, zaś danych na temat liczby nowo utworzonych miejsc pracy w górę.

Również „underemployment rate” okazała się być niższa niż miesiąc wcześniej. Taki układ informacji wpłynął na podbicie amerykańskiej krzywej dochodowości w górę, przy jednoczesnej dość słabej i nietrwałej reakcji niemieckich skarbówek. W konsekwencji, pomimo kolejnych pozytywnych zaskoczeń ze strony niemieckiego przemysłu (tak nowe zamówienia, jak i dynamika produkcji były lepsze niż oczekiwano i wskazywały na dalszy wzrost aktywności w Niemczech) rozszerzył się spread miedzy 10Y papierami amerykańskimi i niemieckimi. Przyczyną wzrostu spreadu jest naszym zdaniem wzrost napięcia na Ukrainie, który zachęca inwestorów skoncentrowanych na rynku europejskim do przesuwania zaangażowania z obligacji krajów europejskich rynków rozwijających się w stronę długu niemieckiego i długu krajów starej Europy. Zważywszy brak publikacji ważniejszych danych makro w tym tygodniu z Europy i USA (wyjąwszy dane o nastrojach Michigan), sądzimy, że taka sytuacja utrzyma się co najmniej do końca tygodnia.

140310.pko.proc.01.350x140310.pko.proc.02.350x140310.pko.proc.03.550x

Konrad Soszyński
Biuro Strategii Rynkowych
PKO Bank Polski