Nie wiesz co kupić w prezencie – daj kartę przedpłaconą

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

karta.platnicza.01.250x169Co roku w przedświątecznej gorączce szukamy upominków dla naszych bliskich. Stoimy w kolejkach, wydajemy pieniądze, a nie zawsze zakupy, okupione wysiłkiem kończą się sukcesem. W efekcie nietrafiony prezent ląduje w szufladzie. Co więc sprawić bliskim, by prezent był udany, a przy tym nie obciążył nadmiernie portfela?

Przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia często ulegamy zakupowemu szaleństwu i nie ograniczamy się z wydatkami. Jak wynika z ostatniego badania TNS Polska, w tym roku na prezenty wydamy łącznie 7,3 mld złotych. Przeciętnie na ten cel przeznaczymy 341 zł, czyli o 15 zł więcej niż w zeszłym roku. Niestety często zdarza się tak, że w czasie gorączkowej bieganiny po sklepach ulegamy promocjom i impulsywnie kupujemy rzeczy, które wcale nie są nam potrzebne, a tym bardziej naszym bliskim. Jeśli nie wiemy, co może się im przydać i obawiamy się, że prezent będzie nietrafiony, to możemy skorzystać ze sprawdzonego rozwiązania, jakim jest karta przedpłacona.

Jak działa karta przedpłacona?

Taka karta działa na podobnej zasadzie jak telefony komórkowe bez abonamentu (pre-paid). Wystarczy ją kupić i zasilić pieniędzmi, a obdarowany będzie mógł je wykorzystać na dowolnie wybrany cel. Co ważne właścicielem karty staje się nie ten, kto ją kupił, a ten kto się na niej podpisze, czyli w tym wypadku osoba, której podarujemy ją w prezencie. – Z karty przedpłaconej można korzystać tylko jeśli zostaną na nią wpłacone pieniądze. Można za jej pomocą wypłacać gotówkę z bankomatu jak i płacić w sklepach, zarówno tradycyjnych jak i internetowych. Taką kartę możemy również ofiarować dziecku, jednak w takim wypadku trzeba pamiętać, że aby dokonywać płatności musi mieć ono ukończone 13 lat – mówi Jarosław Sadowski, Główny Analityk w firmie Expander Advisors.

Gdzie można kupić kartę przedpłaconą?

Kartę przedpłaconą na prezent można obecnie kupić w trzech bankach: BZ WBK, Pekao i ING Banku Śląskim. Istotne jest to, że upominek w postaci karty przedpłaconej nie obciąży zbytnio napiętego pod koniec roku budżetu. – Za wydanie karty należy zapłacić od 10 zł (BZ WBK) do 20 zł (Pekao). Tylko od nas zależy natomiast jaką kwotą doładujemy kartę – mówi Jarosław Sadowski z firmy Expander. Obdarowany może za jej pomocą kupić sobie prezent w dowolnym sklepie czy punkcie usługowym, w którym są akceptowane płatności kartami.

Z karty można też wypłacić gotówkę np. w bankomacie. Warto jedynie dodać, że to może wiązać się z opłatą, która z reguły wynosi 5 zł. Istnieje jednak wyjątek, karta oferowana przez BZ WBK w ogóle nie umożliwia takich wypłat. Ponadto ma ona również ograniczenia w postaci ustalonych kwot, którymi można ją zasilić. Jako prezent jej olbrzymią zaletą jest natomiast wygląd. Jest na niej wydrukowana paczka przewiązana kokardą. Tymczasem inne karty mają znacznie mniej świąteczny wygląd.

121210.karta.550x215

Przed tegorocznymi świętami warto zadbać nie tylko o najlepsze prezenty dla bliskich, ale również o czas dla nich i kondycję domowego budżetu, dlatego nawet w ostatniej chwili zamiast impulsywnych zakupów lepiej wybrać sprawdzony i praktyczny upominek.