Nie przepłacaj za pobranie gotówki z bankomatu

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

karta.platnicza.01.250x169Przed wakacyjnym wyjazdem warto sprawdzić, z których bankomatów możemy korzystać bez uiszczania dodatkowej opłaty. Z informacji zebranych przez Expandera wynika bowiem, że za pobranie 500zł z maszyny innego banku, możemy zapłacić nawet 20zł. W części banków jednak, nawet z najtańszym kontem, będziemy mogli bezpłatnie pobrać pieniądze we wszystkich bankomatach w Polsce i na świecie.

Wakacyjne wyjazdy mają uwolnić nas od codziennych kłopotów. Nierzadko jednak, w czasie urlopu natrafiamy na liczne powody do zdenerwowania: wysokie ceny w popularnych kurortach czy trudności z dostępem do pieniędzy. – Problemem stają się nawet tak prozaiczne czynności jak np. znalezienie bankomatu. Natomiast jeśli już uda nam się do niego dotrzeć, to często jest to maszyna należąca do innego banku. Skorzystanie z niego oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami – twierdzi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander.

Nawet 20 zł za wypłatę z bankomatu

Najwięcej może nas kosztować wypłata z obcego bankomatu, jeśli prowizja jest naliczana jako procent wypłacanej kwoty. – Posiadacze Eurokonta Net w Banku Pekao za korzystanie z bankomatów nie należących do banku lub Euronetu muszą zapłacić 4% wypłacanej kwoty, jednak nie mniej niż 6 zł. Jeśli wypłacą więc 500 zł to prowizja wyniesie aż 20 zł. – mówi Jarosław Sadowski, Expander.

Nie wszyscy posiadacze tanich kont muszą jednak obawiać się prowizji za korzystanie z obcych bankomatów. W niektórych, klienci mogą bowiem za darmo korzystać ze wszystkich bankomatów w Polsce (np. ING BŚ) lub nawet na całym świecie (np. Alior Banku, Deutsche Banku). Może się też zdarzyć, że za darmo możemy korzystać ze wszystkich bankomatów w kraju, ale ich liczba jest ograniczona. Dla przykładu posiadacze konta Comfort Direct w Raiffeisen Polbank nie płacą za wykonanie pierwszych sześciu wypłat w miesiącu. W Toyota Banku darmowe są za to pierwsze 3 wypłaty w miesiącu.

Jak wypłacać bezprowizyjnie

sadowski.jaroslaw.03.150x225Jeśli bank nie daje nam możliwości korzystania ze wszystkich bankomatów to prowizja nie jest naliczana jedynie w wybranych maszynach. Co ciekawe nie zawsze muszą to być wyłącznie bankomaty należące do banku, którego jesteśmy klientem. – Klienci mBanku, Multibanku, Inteligo, Credit Agricole i PKO BP mogą bezpłatnie korzystać m. in. z bankomatów BZ WBK. Przed wyjazdem na wakacje warto więc dokładnie sprawdzić, które bankomaty są, a które nie są dla nas bezpłatne – radzi Jarosław Sadowski, Expander.

Aby móc korzystać ze wszystkich bankomatów, w części banków zazwyczaj należy zamienić konto na droższe. Jednak nie zawsze jest to konieczne.  – W BGŻ, mBanku i Inteligo można do konta dokupić usługę pozwalającą na bezprowizyjne wypłaty ze wszystkich bankomatów. Polega ona na tym, że co miesiąc płacimy jedną prowizję wynoszącą 4 – 5 zł. W zamian możemy jednak dowolną ilość razy dokonywać wypłat ze wszystkich bankomatów w Polsce. Taką usługę możemy aktywować np. na okres wakacji, a później z niej zrezygnować – twierdzi Sadowski, Expander.

Źródło: Expander