NBP wprowadzi srebrną monetę kolekcjonerską „Polska Reprezentacja Olimpijska Tokio 2020”

NBP wprowadzi srebrną monetę kolekcjonerską „Polska Reprezentacja Olimpijska Tokio 2020”
Źródło: NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Narodowy Bank Polski informuje, że wprowadził do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł poświęconą reprezentacji Polski na igrzyskach olimpijskich w Tokio.

Na rewersie monety znalazły się sylwetki zawodniczek z dwójki kajakowej.

Awers przedstawia słynny wulkan Fudżi, ozdobiony gałązkami kwitnącej wiśni, symbolizującymi kraj gospodarza igrzysk w 2021 roku.

Czytaj także: Moneta okolicznościowa NBP „Brama Żuraw w Gdańsku” jest już w obiegu

Sprzedaż monety od 6 sierpnia

Srebrna moneta o nominale 10 zł została wyemitowana w nakładzie do 15 000 sztuk i będzie można ją nabyć od 6 sierpnia br. w cenie 150 zł brutto w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner.

Monety kolekcjonerskie i okolicznościowe, a także banknoty kolekcjonerskie oraz grafiki NBP można oglądać w wersji 3D w aplikacji Moje NBP.

Kolejna emisja – złotej monety o nominale 200 zł „Polska Reprezentacja Olimpijska Tokio 2020” – jest zaplanowana na 6 sierpnia 2021 r.

Czytaj także: Polscy ekonomiści na monetach kolekcjonerskich Narodowego Banku Polskiego

To już drugie Igrzyska w Tokio

Od 23 lipca do 8 sierpnia 2021 roku stolicą światowego sportu będzie Tokio, gdzie zostaną rozegrane Igrzyska XXXII Olimpiady Tokio 2020. Odbędą się one rok później, niż planowano, co jest skutkiem pandemii COVID-19.

Igrzyska to wydarzenie szczególne, organizowane co cztery lata, a zdobyty na nich medal jest dla każdego sportowca wyjątkowo cennym trofeum.

Japońska stolica będzie gościć olimpijczyków po raz drugi. W 1964 roku polscy sportowcy wywalczyli tam 23 medale, aż siedmiokrotnie grano im „Mazurka Dąbrowskiego”.

Obecnie, gdy do rywalizacji staje nowe pokolenie zawodników, o taki wynik będzie ogromnie trudno.

Liczymy jednak, że biało-czerwoni zdołają przekroczyć granicę 11 medali – to liczba olimpijskich trofeów zdobytych w Rio de Janeiro w roku 2016 […] – przybliża wydarzenie Henryk Urbaś z Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Więcej informacji można znaleźć w folderze emisyjnym.

Źródło: Narodowy Bank Polski / NBP