NBP przywróci dwudniowe posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej?

NBP przywróci dwudniowe posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej?
Fot. stock.adobe.com/Marek Stokowski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński zapowiedział, że na najbliższym posiedzeniu RPP 9 listopada przedstawi propozycję harmonogramu posiedzeń Rady na przyszły rok, która będzie zawierać dwudniowe posiedzenia.

„W porządku obrad posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej zaplanowanego na dzień 9 listopada 2022 r. uwzględniony będzie punkt dotyczący harmonogramu posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w 2023 r., zgodnie z przyjętym trybem prac Rady. W ramach tego punktu, jak to już deklarowałem, zaproponuję Radzie rozwiązanie, wedle którego projektowane terminy posiedzeń Rady będą obejmować dwa dni. Ewentualne zaakceptowanie takiego harmonogramu stanowić będzie decyzję całej Rady” – napisał Glapiński w odpowiedzi na pismo członków Rady (RPP) Ludwika Koteckiego, Przemysława Litwiniuka, Joanny Tyrowicz.

Czytaj także: Troje członków RPP wnioskuje o zwołanie dodatkowego niedecyzyjnego posiedzenia m.in. ws. regulaminu >>>

„Odnosząc się do wniosku o zwołanie posiedzenia Rady na dzień 8 listopada 2022 r., uprzejmie informuję, że jednodniowe posiedzenie Rady zaplanowane na dzień 9 listopada 2022 r. wynika z harmonogramu posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w 2022 r., przyjętego przez Radę w dniu 3 listopada 2021 r.” – dodał prezes.

Przypomniał, że formuła posiedzeń jednodniowych RPP stanowi jedno z wielu rozwiązań organizacyjnych wprowadzonych w NBP w związku z zagrożeniem epidemicznym.

Czytaj także: Konflikt na linii prezes NBP i niektórzy członkowie RPP narasta; będzie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa?

„W świetle przyjętych wcześniej założeń i podjętych ustaleń oraz przy utrzymaniu prawidłowej metodyki pracy należy stwierdzić, że brak jest wystarczającego uzasadnienia do zwołania dodatkowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej na dzień 8 listopada 2022 r.” – zakończył Glapiński.

Członkowie RPP wnioskowali o zwołanie dodatkowego posiedzenia

Według harmonogramu posiedzeń Rady, najbliższe posiedzenie RPP odbędzie się 9 listopada br.

Kilka dni temu członkowie RPP Ludwik Kotecki, Joanna Tyrowicz i Przemysław Litwiniuk złożyli prośbę do prezesa NBP i przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego o zwołanie na początku listopada dodatkowego niedecyzyjnego spotkania RPP w sprawie regulaminu Rady i opinii do budżetu państwa.

Wcześniej Kotecki mówił, że liczy na zmiany w Regulaminie RPP i przyjęcie ich w grudniu br. Zapowiadał, że zaproponuje na najbliższym posiedzeniu RPP w listopadzie, by powrócić do zmian Regulaminu Rady.

Źródło: Narodowy Bank Polski / NBP, ISBnews