Najlepszy sierpień na amerykańskim rynku akcji od lat 80., skorzystali klienci funduszy inwestujących w takie spółki jak Apple, Facebook czy Amazon

Najlepszy sierpień na amerykańskim rynku akcji od lat 80., skorzystali klienci funduszy inwestujących w takie spółki jak Apple, Facebook czy Amazon
Fot. stock.adobe.com/EtiAmmos
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Średnie miesięczne stopy zwrotu funduszy inwestycyjnych w sierpniu br. mieściły się w zakresie od -8,4% w przypadku funduszy akcji tureckich do +6,3% w przypadku funduszy akcji amerykańskich, podały Analizy.pl.
Średnie miesięczne stopy zwrotu funduszy inwestycyjnych w sierpniu mieściły się w zakresie od -8,4% w przypadku funduszy akcji tureckich do +6,3% w przypadku funduszy akcji amerykańskich #TFI #FunduszeInwestycyjne @analizy_pl

„To był najlepszy sierpień na amerykańskim rynku akcji od lat 80. ubiegłego wieku, z czego skorzystali klienci funduszy inwestujących w takie spółki jak Apple, Facebook czy Amazon” – czytamy w komunikacie.

Amerykańskie indeksy akcji – Dow Jones Industrial Average i S&P 500 wzrosły w sierpniu po przeszło 7%, jeszcze mocniej wzrósł technologiczny Nasdaq. Za nami sezon wynikowy w Stanach Zjednoczonych i giganci technologiczni, tacy jak Amazon, Apple, Alphabet, Facebook czy Microsoft pokazali świetne wyniki za drugi kwartał – kapitalizacja tylko tych firm jest obecnie wyższa niż kapitalizacja wszystkich spółek z głównych indeksów giełdowych Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii, podkreślono w materiale.

Czytaj także: KNF: wynik finansowy netto TFI spadł do 397,65 mln zł w I poł. 2020 r. >>>

Na czele sierpniowego zestawienia wyników fundusze akcji amerykańskich

„Na czele sierpniowego zestawienia wyników znalazły się fundusze akcji amerykańskich (+6,3%) i fundusze akcji globalnych rynków rozwiniętych (+4,6%), które tradycyjnie dużą część portfela mają ulokowane właśnie w spółkach z USA. Skarbiec Top Brands i Esaliens Okazji Rynkowych to dwa fundusze o najwyższych stopach zwrotu w sierpniu ze wspomnianych dwóch grup (kolejno +10,3% i +9,1%). Dobre wyniki wypracowało wiele funduszy akcji polskich małych i średnich spółek (średnio +3,3%). W sierpniu, podobnie jak w poprzednich miesiącach, aktywni byli inwestorzy indywidualni, dzięki którym rosły notowania m.in. tzw. spółek covidowych, korzystających na pandemii. Wszystkie fundusze z tej grupy wypracowały w sierpniu zysk, a najlepiej poradził sobie Investor Top 25 Małych Spółek” – czytamy dalej.

Gorzej było w funduszach dłużnych skarbowych

Gorzej było w funduszach dłużnych skarbowych, na przykład globalnych, które średnio uzyskały wynik w okolicy zera. Komunikat Fed w sprawie bardziej elastycznego podejścia do celu inflacyjnego spowodował wzrost rentowności obligacji skarbowych w USA i innych krajach, a więc spadek cen obligacji wyemitowanych wcześniej, podano także.

Z drugiej strony tabeli wyników fundusze rynku surowców

„Z drugiej strony tabeli wyników uplasowały się fundusze rynku surowców, a dokładnie metali szlachetnych. To efekt przeceny na rynku złota – na początku sierpnia notowania kruszcu z impetem przebiły poziom 2 000 USD za uncję, jednak potem oddały część tego wzrostu. Na samym końcu zestawienia znalazły się fundusze akcji tureckich. Ten kraj ma olbrzymie problemy z utrzymaniem stabilności waluty i staje się coraz mniej wiarygodny w oczach dużych inwestorów głównie ze względu na niestabilną sytuację polityczną” – czytamy dalej.

Średnia miesięczna stopy zwrotu funduszy surowców inwestujących w metale szlachetne wyniosła w sierpniu br. -0,7%.

Źródło: ISBnews