Na kredyt kupujemy coraz młodsze samochody

Na kredyt kupujemy coraz młodsze samochody
Fot. stock.adobe.com / constantinos
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przeciętnie auto kupowane na kredyt ma 7 lat - wynika z kredytowej mapy Polski opracowanej przez Cofidis Polska. Najmłodsze, bo 6-letnie pojazdy kupują na kredyt mieszkańcy województwa podlaskiego, najstarsze, 9-letnie - województwa lubelskiego. Rozbieżności widać też w wartości kredytowanych aut. W podlaskim to przeciętnie 58 tys. zł a w lubelskim - 43 tys. zł.

‒ Kredytowa mapa Polski pokazuje trendy w zachowaniach finansowych Polaków. Widzimy, że mimo trudnych, pandemicznych warunków klienci zaciągają kredyty na coraz młodsze i, co za tym idzie, coraz droższe pojazdy – mówi Nuno de Oliveira, Prezes Cofidis Polska.

Z analizy firmy wynika, że w 2019 roku średni wiek kredytowanego przez nią pojazdu wyniósł 8 lat, a w 2020 i 2021 roku było to nieco ponad 7 lat. Dla porównania, przeciętne auto jeżdżące po Polskich drogach ma ponad 14 lat. Niestety, starych samochodów przybywa.

Mimo trudnych, pandemicznych warunków klienci zaciągają kredyty na coraz młodsze i, co za tym idzie, coraz droższe pojazdy

Jak wynika z danych firmy Samar monitorującej rynek motoryzacyjny sprowadzamy coraz starsze pojazdy. Na przykład w sierpniu 2021 r. średni wiek takiego pojazdu przekroczył 12 lat.

‒ Wiek pojazdów ma znaczenie np. dla ogólnego bezpieczeństwa na drogach czy stanu środowiska. To dobrze, że coraz więcej Polaków może kupić nowsze, bardziej bezpieczne i ekologiczne auto – mówi Nuno de Oliveira.

Czytaj także: Rata za nowy samochód wzrosła od początku roku o 315 złotych

Auta na kredyt coraz młodsze i…

Stosunkowo najmłodsze auta ‒ bo 6-letnie ‒ kupowali klienci z województwa podlaskiego. W większości pozostałych województw średni wiek kredytowanego auta wynosił 7‒ 8 lat. Tylko w województwie lubelskim było to 9 lat.

‒ Obserwujemy stopniowy spadek znaczenia samochodów w wieku na poziomie średniej i powyżej średniej wieku pojazdów w Polsce. 14 i więcej lat miało w 2019 r. ponad 10% kredytowanych przez nas pojazdów.

Najmłodsze auta ‒ bo 6-letnie ‒ kupowali klienci z województwa podlaskiego

W kolejnych dwóch latach ten wskaźnik spadł do około 9%. Choć nie jest to skokowy spadek, to cieszy ten pozytywny trend ‒ mówi Marcin Szulc, Dyrektor ds. Handlowych i Rozwoju Biznesu w Cofidis.

Czytaj także: Barometr branży motoryzacyjnej: problemy z dostawami, rosnące koszty i niejednoznaczne prognozy

… coraz droższe

Te dane znajdują odzwierciedlenie również w wartości kredytowanych pojazdów. Z analizy wynika zdecydowany wzrost wartości kredytowanych aut. Jeśli porównać dane z ostatniego przed-pandemicznego roku, czyli 2019, do dostępnych danych z 2021 roku, to przeciętnie była ona wyższa o prawie 30%. W 2019 roku średnia wartość pojazdu kupowanego na kredyt w Cofidis wynosiła niecałe 38 tys. zł. Obecnie to już nieco ponad 49 tys. zł.

Najniższą wartość kredytowanych samochodów Firma notuje w województwie lubelskim – 43,2 tys. zł, czyli tam gdzie średni wiek kredytowanego pojazdu jest najwyższy.

Na drugim biegunie jest województwo podlaskie, którego mieszkańcy decydują się na skredytowanie stosunkowo najnowszych pojazdów, o średniej wartości niemal 58 tys. zł.

W 2019 roku średnia wartość pojazdu kupowanego na kredyt w Cofidis wynosiła niecałe 38 tys. zł. Obecnie to już nieco ponad 49 tys. zł

W województwach: zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim jest to niewiele mniej, bo około 57 tys. zł. W tych regionach średnia wieku pojazdów wynosi około siedmiu lat.

Czytaj także: Dlaczego Polacy tak bardzo przywiązani są do swoich aut?

Źródło: Cofidis Polska
Źródło: Cofidis Polska