Na ferie ’24 – z ubezpieczeniem i autem sprawdzonym u mechanika

Na ferie ’24 – z ubezpieczeniem i autem sprawdzonym u mechanika
Fot. stock.adobe.com / Andrii IURLOV
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Trwają ferie. Na tegoroczny zimowy wyjazd planuje wyjechać 30% Polaków. Z badania przeprowadzonego przez firmę Wiener wynika, że co 5. urlopowicz chce zaoszczędzić na kosztach transportu, wybierając tańszy dojazd. Mimo tego, aż 61% Polaków pojedzie na ferie samochodem. Nawet jeśli będzie drogo, to przynajmniej bezpiecznie – połowa badanych wyjeżdzających na ferie autem zrobi przegląd u mechanika przed wyjazdem, informuje Ubezpieczyciel.

O tym, jak urlopowicze docierają na miejsce wypoczynku i przygotowują się do bezpiecznej podróży, zapytała w drugiej edycji badania „Wyjazdy Polaków na ferie” firma ubezpieczeniowa Wiener.

Ferie niezmiennie na czterech kółkach

Najpopularniejszym środkiem transportu, którym Polacy docierają na miejsce wypoczynku w czasie ferii, jest samochód. Podobnie jak w zeszłorocznej edycji badania – wybiera go 61% badanych. Na drugim miejscu znalazł się samolot, na który zdecyduje się 27% osób. Pozostali wybiorą bardziej ekologiczne opcje: 17% Polaków dojedzie na ferie pociągiem, a co dziesiąty autobusem.

Z badania Wienera wynika, że na sposobie dojazdu będzie oszczędzać co 5. badany. Częściej niż na transporcie Polacy będą ciąć wydatki na standardzie miejsca pobytu, np. hotelu czy kwatery (31%).

21% chce zaoszczędzić na ubraniu lub wyposażeniu sportowym, a 19% na wyżywieniu.

Mocno spadła natomiast chęć oszczędzania na lokalizacji – w tym roku zadeklarowało ją 17% badanych, czyli o 9 pp. mniej niż w zeszłorocznej edycji badania. Natomiast już 36% badanych deklaruje, że nie zamierza oszczędzać podczas tegorocznego wyjazdu.

Czytaj także: Czy ferie pomogą turystyce wyjść z długów?

Przed wyjazdem coraz częściej kontrolujemy auto

Badani, którzy planują podróżować autem, przygotowują je na zimowy wyjazd w różny sposób. Najczęściej przed wyruszeniem w drogę robią kontrolę u mechanika – zadeklarowało tak 50% osób. To znaczący wzrost – w zeszłorocznej edycji badania przegląd u mechanika zadeklarowało 38% respondentów.

23% kupuje dodatkowe wyposażenie auta jak np. łańcuchy na koła (dla porównania 20% w 2023 r.), a 18% nabywa dodatkowe ubezpieczenie auta przed wyjazdem (wzrost o 4 pp. r/r). Natomiast 38% nie robi żadnych specjalnych przygotowań.

– Te wyniki napawają optymizmem – z roku na rok rośnie liczba osób, które decydują się na dodatkową kontrolę auta u mechanika przed wyjazdem. W zeszłym roku przed feriami zrobiło to 38% osób, a w tym roku już co druga. To znaczący skok, który realnie poprawi bezpieczeństwo na drogach.

Jako ubezpieczycieli niezwykle cieszy nas też fakt, że coraz więcej osób decyduje się na dodatkowe ubezpieczenie auta przez wyjazdem. Warto pamiętać, że ubezpieczenia Assistance, na przykład w Wienerze, nie trzeba kupować na cały rok. Można wybrać ochronę na krótszy, np. 30-dniowy okres, co jest popularnym rozwiązaniem podczas wyjazdów na urlopykomentuje Marek Dmytryk z Wienera.

Czytaj także: Ferie 2022: czy warto wyjazd sfinansować z kredytu gotówkowego?

Mężczyźni chętniej ubezpieczą samochód przed wyjazdem

Z badania przeprowadzonego przez Wienera wynika, że mężczyźni dwa razy częściej niż kobiety wykupują dodatkowe ubezpieczenie auta przed wyjazdem.

Robi to 24% mężczyzn i dla porównania – tylko 12% kobiet.

Polki natomiast nieco chętniej decydują się na kontrolę auta u mechanika – robi tak 51% Polek i 48% Polaków.

Czytaj także: Ferie 2022: karta EKUZ nie wystarczy ‒ jak nie zbankrutować po wypadku na stoku za granicą?

przygotowanie auta na wyjazd na ferie  - grafika
Źródło: Wiener

***

Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna w dniach 12-15 stycznia 2024 roku. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1042 osób od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

Źródło: Wiener