Na czym w Polsce polega transfer wiedzy do gospodarki?

Na czym w Polsce polega transfer wiedzy do gospodarki?
Jerzy Woźnicki, Robert Lidke | Foto: BANK.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
„Misją Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego jest współpraca gospodarki, instytucji gospodarczych z uczelniami i instytutami w zakresie nowych technologii” – mówił w kuluarach Forum Akademicko-Gospodarczego prof. Jerzy Woźnicki, prezes Fundacji Rektorów Polskich, były rektor Politechniki Warszawskiej oraz były przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Patronem medialnym konferencji był BANK.pl, a partnerem strategicznym PKO BP.

„W moim przekonaniu polskie uczelnie w świecie szkolnictwa wyższego sytuują się wyżej w rankingach niż polskie przedsiębiorstwa” – stwierdził prof. Jerzy Woźnicki.

W jego opinii nie jest to jednak powód do zadowolenia, bo Polska gospodarka ma nieakceptowalnie złą pozycję w światowych rankingach innowacyjności.

„Czynimy wielkie wysiłki, żeby osiągać więcej w zakresie badań naukowych, bo to badania decydują o pozycji instytucji, także akademickich, a nie poziom dydaktyki, nie kształcenie” – mówił.

Czytaj także: Forum Akademicko-Gospodarcze o AI i o współpracy nauki z biznesem

Transfer wiedzy do gospodarki

Zaznaczył jednak, że Polska ma już znacznie większą i lepszą bazę laboratoryjną do badań naukowych niż przed laty, głównie za sprawą inwestycji z funduszy UE z lat 2007-2014 i kolejnych.

„W obliczu malejącej populacji obywateli w Polsce musimy troszczyć się o bardziej efektywne wykorzystanie tego potencjału, co oznacza, że musimy silniej internacjonalizować naszą sferę badań i szkolnictwa wyższego” – zaznaczył.

 „Mówi się czasami, że naszą największą [jak dotąd] misją, jeśli chodzi o uniwersytety, jest transfer wiedzy do firm na nogach naszych absolwentów” – stwierdził prof. Jerzy Woźnicki.

Czytaj także: 7. Forum Akademicko-Gospodarcze: finansowanie rozwoju Europy – Polsko, gdzie dziś jesteśmy?

Kluczowy poziom nakładów finansowych na naukę

Wskazywał, że poziom badań naukowych, a co za tym idzie późniejszy ich transfer do gospodarki zależy od poziomu nakładów finansowych na badania i rozwój.

W innych krajach, np. w Niemczech – B+R w znacznym stopniu finansują prywatne przedsiębiorstwa. W Polsce w zasadzie badania naukowe finansuje państwo.

„Nauka w Polsce jest niedofinansowana” – podkreślił.

„W Polsce właściwie naukowcy są skazani na finansowanie z budżetu państwa. I to jest to silne ograniczenie, które limituje możliwości relacji biznes-gospodarka a świat akademicki” – skonstatował prof. Jerzy Woźnicki.

Czytaj także: Wydarzenia i Opinie | Polskie Forum Akademicko-Gospodarcze | AI zmieni gospodarkę, ale i system oświaty

Źródło: BANK.pl