Możliwość budowy domów do 70 m2 bez zezwolenia coraz bliżej

Możliwość budowy domów do 70 m2 bez zezwolenia coraz bliżej
Fot. stock.adobe.com / dianaduda
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd planuje przyjęcie projektu zakładającego możliwość wznoszenia budynków mieszkalnych o powierzchni zabudowy 70 m2 w oparciu o procedurę zgłoszenia, przy czym łączna maksymalna powierzchnia użytkowa dla takich budynków nie może przekraczać 90 m2, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Przyjęcie przez Radę Ministrów projektu nowelizacji Prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym planowane jest na III kw.

„Projektowana regulacja wprowadza możliwości budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych bez pozwolenia na budowę, bez dziennika budowy oraz bez konieczności ustanowienia kierownika budowy, w procedurze zgłoszenia.

Już na etapie zgody na realizację przedmiotem zgłoszenia, do którego dołączyć trzeba będzie projekt budowlany, ma być budynek o powierzchni zabudowy do 70 m2 z poddaszem, o łącznej powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 90 m2″ ‒ czytamy w wykazie.

Czytaj także: W czerwcu liczba pozwoleń na budowę mieszkań wzrosła o 11,9% r/r; mieszkań oddanych do użytku było więcej o 7,3% r/r

Prosta konstrukcja, do dwóch kondygnacji

Obiekty te z założenia mają być niewielkie i o prostej konstrukcji, co ma ułatwiać zachowanie wymogów bezpieczeństwa.

Regulacja wprowadza możliwości budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych bez pozwolenia na budowę, bez dziennika budowy oraz bez konieczności ustanowienia kierownika budowy, w procedurze zgłoszenia

Jednocześnie jednak dopuszcza się, aby były one dwukondygnacyjne przy czym  za kondygnację uważa się także poddasze z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi, podano także.

Czytaj także: Za dwa lata bańka spekulacyjna na polskim rynku mieszkaniowym?

Decyzja organu w ciągu 30 dni

Projektowana regulacja zakłada, że w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla tego typu obiektów ma nastąpić w nieprzekraczalnym terminie 30 dni.

W celu zapewnienia realnego skrócenia czasu trwania postępowań w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy, projekt przewiduje wprowadzenie kary pieniężnej za przekroczenie ww. terminu, wymierzanej przez organ wyższego stopnia, czytamy dalej.

Projekt zakłada także zmianę w zakresie dopuszczalnej powierzchni zabudowy wolno stojących parterowych budynków rekreacyjnych do okresowego wypoczynku z obecnych 35 m2 do 70 m2.

W tym przypadku planowane jest wprowadzenie ograniczenia, aby rozpiętość elementów konstrukcyjnych w takich obiektach nie wynosiła więcej niż 6 m, a wysięg wsporników był ograniczony do 2 m.

Czytaj także: Zagraniczne fundusze kupują tysiące mieszkań na wynajem w Polsce, czy ceny najmu spadną?

Źródło: ISBnews