„Minutes” RPP: podwyżka stóp procentowych ograniczy oczekiwania inflacyjne

„Minutes” RPP: podwyżka stóp procentowych ograniczy oczekiwania inflacyjne
Fot. stock.adobe.com/MOZCO Mat Szymański
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W opinii członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP), wyrażonej podczas posiedzenia 4 stycznia, podwyżka stóp procentowych ograniczy oczekiwania inflacyjne, wynika z "minutes" z tego spotkania, opublikowanych przez Narodowy Bank Polski (NBP). RPP oceniła, że ograniczająco na inflację w 2022 r. wpłynie obniżenie części stawek podatkowych w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej, a także wskazała na znaczenie kanału kursowego w mechanizmie transmisji monetarnej.

„Większość członków Rady oceniła, że – dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie – należy ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP.

Zdaniem członków Rady, podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych.

„Niektórzy członkowie Rady wyrażali opinię, że ponowna podwyżka stóp procentowych – przekładając się na dalszy wzrost kosztów obsługi kredytów gospodarstw domowych i przedsiębiorstw – stwarza ryzyko negatywnego wpływu tego czynnika na koniunkturę gospodarczą” – czytamy w „minutes”. 

Czytaj także: RPP po raz kolejny podnosi stopy procentowe; referencyjna na najwyższym poziomie od 2013 roku >>>

Odrzucono wniosek o podwyższenie podstawowej stopy rezerwy do 3,5%

Na posiedzeniu odrzucono wniosek o podwyższenie podstawowej stopy rezerwy obowiązkowej z 2% do 3,5% oraz wniosek o zmianę oprocentowania środków utrzymywanych w formie rezerwy obowiązkowej z poziomu stopy referencyjnej NBP do poziomu stopy depozytowej NBP.

Rada w swej ocenie podtrzymała, że „skala łącznego zacieśnienia monetarnego niezbędnego dla realizacji powyższych celów będzie uwzględniała napływające informacje dotyczące perspektyw inflacji oraz wzrostu gospodarczego, w tym perspektyw sytuacji na rynku pracy”.

Czytaj także: Prezes NBP nie pozostawia złudzeń: stopy procentowe będą nadal rosnąć, do 4 proc. lub wyżej >>>

„Niektórzy członkowie Rady wyrażali przy tym opinię, że utrzymująca się znacząca niepewność jest nadal istotnym uwarunkowaniem decyzji dotyczących polityki pieniężnej” – podał bank centralny.

4 stycznia br. RPP podwyższyła stopy procentowe o 50 pb, w tym podstawową stopę referencyjną do 2,25%. Następnie 8 lutego br. Rada ponownie podwyższyła stopy procentowe o 50 pb, w tym stopę referencyjną do 2,75% z 2,25%, a także podwyższyła stopę rezerwy obowiązkowej do 3,5% z 2%.

Źródło: ISBnews