Ministerstwo Finansów podnosi oprocentowanie obligacji detalicznych
„W lipcu wyższe o 0,75 pkt proc. będzie oprocentowanie obligacji rocznych i dwuletnich. Podnosimy również oprocentowanie instrumentów detalicznych o zapadalności od 3 do 12 lat o 0,50 pkt proc.
Chcemy zachęcić naszych klientów do długoterminowego oszczędzania z obligacjami skarbowymi. Lipiec jest drugim miesiącem sprzedaży nowych instrumentów, które wprowadziliśmy do stałej oferty w ubiegłym miesiącu.
Roczna i dwuletnia obligacja mają oprocentowanie zmienne, które podąża za stopą referencyjną Narodowego Banku Polskiego.
Konstrukcja oprocentowania, które od pierwszego miesiąca wynika wprost ze stopy referencyjnej i marży powoduje, że posiadacze obligacji co miesiąc otrzymują odsetki w atrakcyjnej wysokości” – powiedział Sebastian Skuza, cytowany w komunikacie.
Czytaj także: Rosną rentowności obligacji rządowych, nadchodzi kryzys?
Zmiany nastąpiły w związku z podniesieniem przez Radę Polityki Pieniężnej stopy referencyjnej o 0,75 pkt proc. w czerwcu 2022 roku – do 6%.
Czytaj także: PZU rezygnuje z planów emisji obligacji podporządkowanych o łącznej wartości nominalnej do 3 mld zł
Oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6%, a 2-letnich 6,25%.
Oprocentowanie obligacji o zapadalności od 3 do 12 lat podniesione o 0,50 pkt proc. w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane będą odpowiednio:
6,00% dla 3-latek,
6,00% dla 4-latek
oraz 6,25% dla 10-latek.
6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500+”, oprocentowane są odpowiednio 6,20% i 6,50% w pierwszym roku.
Czytaj także: BGK planuje emisję 7-letnich obligacji w euro