Minister sprawiedliwości powołał pełnomocnika ds. ochrony praw konsumenta, który zajmie się kredytami frankowymi

Minister sprawiedliwości powołał pełnomocnika ds. ochrony praw konsumenta, który zajmie się kredytami frankowymi
Od lewej: Aneta Wiewiórowska-Domagalska, Adam Bodnar. Źródło: gov.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W piątek [12.01.2024] został powołany pełnomocnik ministra sprawiedliwości do spraw ochrony praw konsumenta - zajmie się kompleksowo kredytami frankowymi i sporami, które z tego tytułu wynikły; powołano także pełnomocnika ds. biegłych sądowych – poinformował minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Minister sprawiedliwości mówił na piątkowej [12.01.2024] konferencji prasowej w Warszawie o powołanych pełnomocnikach w kontekście wpływu proponowanych przez MS zmian na długość postępowań, które już się toczą.

„Powołałem dziś panią dr Anetę Wiewiórowską na stanowisko pełnomocnika ministra sprawiedliwości do spraw ochrony praw konsumenta po to, by się zajęła kompleksowo kredytami frankowymi i sporami, które z tego tytułu wynikły.

Bo myślę, że jak tutaj spojrzymy na to systemowo, to uda nam się doprowadzić do przyspieszenia postępowań w tej sprawie, a to jest jeden z głównych problemów w sądach warszawskich” – powiedział Adam Bodnar.

Jak zauważył, duża grupa sędziów angażuje się w te sprawy, a jest mniej sędziów, którzy rozpoznawaliby „normalne” sprawy cywilne czy gospodarcze.

„Zatem tutaj będziemy starali się punktowo rozwiązywać różne problemy, ale także myśleć o kompleksowych rozwiązaniach dotyczących efektywności postępowań” – zapowiedział szef MS.

Pełnomocnik ds. biegłych sądowych

Minister sprawiedliwości poinformował także, że z kolei prof. Tadeusz Tomaszewski został jego pełnomocnikiem ds. biegłych sądowych.

Adam Bodnar przypomniał, że postulat uregulowania tej sprawy funkcjonuje w środowisku blisko 15 lat.

Pełnomocniczka do spraw ochrony praw konsumentów

Doktor Aneta Wiewiórowska-Domagalska jest specjalistką od prawa konsumenckiego, autorką licznych publikacji z zakresu prawa cywilnego i prawa umów, a także współautorką komentarzy do obecnego prawa konsumenckiego.

Uczestniczyła w Kongresach Praw Obywatelskich, angażowała się w prace Forum Konsumenckiego oraz udziela wsparcia w sprawach sądowych. Jest laureatką Odznaki Honorowej Rzecznika Praw Obywatelskich.

W Ministerstwie zajmie się m.in. rozwiązaniami usprawniającymi efektywność pracy sądów zajmujących się w sprawami frankowiczów a także wdrażaniem dyrektyw unijnych  dotyczących ochrony praw konsumentów.

Nowo powołana Pełnomocniczka będzie współpracowała z: instytucjami państwowymi oraz organami samorządu terytorialnego działającymi  zakresie ochrony praw konsumentów, w szczególności powiatowymi (miejskimi) rzecznikami praw konsumentów, Rzecznikiem Finansowym, Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów,  Komisją Nadzoru Finansowego oraz z jednostkami podległymi Ministrowi Sprawiedliwości lub przez niego nadzorowanymi – w szczególności z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury oraz Instytutem Wymiaru Sprawiedliwości.

Źródło: PAP BIZNES, Ministerstwo Sprawiedliwości