Minister sprawiedliwości i przewodniczący KNF podpisali porozumienie o współpracy w zakresie funkcjonowania rynku finansowego

Minister sprawiedliwości i przewodniczący KNF podpisali porozumienie o współpracy w zakresie funkcjonowania rynku finansowego
Od lewej: Jacek Jastrzębski, Adam Bodnar. Źródło: KNF
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar oraz przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Jacek Jastrzębski podpisali porozumienie o współpracy dotyczące m.in. wypracowania wspólnych stanowisk odnośnie zmian legislacyjnych lub działań prewencyjnych pozwalających na zapewnienie prawidłowego funkcjonowania rynku finansowego, podała Komisja.

„Mam nadzieję, że podjęta współpraca zaowocuje rozwiązaniem problemu frankowego, na co czeka cały rynek” – powiedział Adam Bodnar podczas uroczystości, cytowany w komunikacie.

Porozumienie określa zasady współpracy pomiędzy ministrem sprawiedliwości oraz prokuratorem generalnym a Komisją Nadzoru Finansowego i dotyczy m.in. wypracowania wspólnych stanowisk odnośnie zmian legislacyjnych lub działań prewencyjnych pozwalających na zapewnienie prawidłowego funkcjonowania rynku finansowego, jego stabilności, bezpieczeństwa oraz przejrzystości, zaufania do rynku finansowego, a także zapewnienie ochrony interesów uczestników tego rynku, wymieniono w informacji.

Czytaj także: EKF 2024: Centrum Myśli Strategicznych o zagrożeniach dla stabilności systemu finansowego

KNF: pewność prawa oraz przewidywalność warunków prowadzenia działalności

Jacek Jastrzębski podkreślił, że w jego ocenie bardzo ważne jest, aby instytucje publiczne mówiły w ważnych sprawach jednym głosem.

„Moim zdaniem to jest absolutnie kluczowe, aby uczestnicy rynku finansowego widzieli, że w najważniejszych dla rynku sprawach odpowiednie instytucje ze sobą współpracują, działają w sposób skoordynowany i mówią jednym głosem.

To sprzyja pewności prawa oraz przewidywalności warunków prowadzenia działalności gospodarczej, w szczególności na rynku finansowym, a także buduje zaufanie między sektorem publicznym i prywatnym.

Te wartości – przewidywalność i zaufanie – są bezcenne zwłaszcza w czasach zwiększonej niepewności” – powiedział przewodniczący KNF.

Czytaj także: Wydarzenia i Opinie | Forum Bezpieczeństwa Banków | Jak budować bezpieczny rynek finansowy w dobie AI

Cel porozumienia MS i KNF

Podjęta współpraca ma na celu zarówno identyfikację systemowych zagrożeń wynikających z przestępstw przeciwko interesom uczestników rynku finansowego, związanych z podmiotami działającymi na nim, jak i wspólną ocenę nieprawidłowości na rynku finansowym i ich skutkom dla pracy prokuratury i wymiaru sprawiedliwości, podsumowano w materiale.

Czytaj także: Jakie konsekwencje niesie postępująca europeizacja prawa dla rynku finansowego?

Źródło: ISBnews