Minister MFiPR oczekuje, że Polska już w kwietniu ’24 otrzyma blisko 7 mld euro z KPO

Minister MFiPR oczekuje, że Polska już w kwietniu ’24 otrzyma blisko 7 mld euro z KPO
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Źródło: gov.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz oczekuje, że na początku kwietnia br. Polska otrzyma blisko 7 mld euro z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Jak przekazała w piątek (2.02.2024) podczas konferencji prasowej, w lutym ma zakończyć się audyt programów w ramach KPO.

Minister przypomniała, iż w kwietniu ma zakończyć się procedura oceny złożonego w grudniu polskiego wniosku o pierwszą płatność z KPO przez Komisję Europejską.

„Potem, po wstępnej ocenie są konsultacje wewnątrz Komisji i jest zgoda i następuje przelew.

Oczekuję, że na początku kwietnia ten przelew, na sumę o którą zawnioskowaliśmy, czyli prawie 7 mld euro, otrzymamy” – powiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Czytaj także: Mamy już tylko dwa lata na wydanie środków z KPO

Audyt KPO dla Polski trwa

Podkreśliła, że „rewizja KPO będzie”.

Dodała, że prowadzony jest audyt programów w ramach KPO, gdyż KPO jest opóźnione w Polsce o dwa lata. Jej zdaniem, efektem audytu w lutym będzie pakiet negocjacyjny do rozmów z Komisją Europejską.

„To będzie pakiet, w którym będzie jasno określone – oczywiście to decyzja pana premiera, z jakim pakietem wchodzimy – co modyfikujemy, jakie wskaźniki musimy zmienić, (…) jakie inwestycje powinny być nieco zmienione, żeby były sensowniejsze, jakie muszą być zmienione, żeby się zmieścić do 2026 r., a jakie nie mają sensu” – mówiła Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Czytaj także: PFR nie będzie już emitował obligacji w celu prefinansowania KPO

Źródło: PAP BIZNES