Minister finansów zapowiada nowe rozwiązania dotyczące rynku kapitałowego

Minister finansów zapowiada nowe rozwiązania dotyczące rynku kapitałowego
Andrzej Domański. Źródło: gov.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ministerstwo Finansów pracuje nad rozwiązaniami, które mają służyć rozwojowi rynku kapitałowego – poinformował minister finansów Andrzej Domański podczas Forum Funduszy w Kazimierzu Dolnym (17-18.06.2024).

„Naszym celem jest, by podejmowane w Ministerstwie Finansów działania, których wspólnym mianownikiem jest rozwój rynku kapitałowego, a co za tym idzie funduszy inwestycyjnych pozwoliły na wykorzystanie możliwości związanych z dokonującymi się w globalnej gospodarce i geopolityce przemianami.

Jestem przekonany, że prężnie działający rynek kapitałowy stanowi kluczowy element wsparcia wobec wyzwań, przed którymi stoi polska gospodarka” – powiedział minister Andrzej Domański.

Uproszczenie otoczenia regulacyjnego

Jak ocenił minister, istotnym dla wzrostu udziału finansowania realnej gospodarki za pośrednictwem rynku kapitałowego, a co za tym idzie rozwoju rynków kapitałowych jest uproszczenie otoczenia regulacyjnego.

„W naszej opinii, należy ponownie ocenić istniejące ramy regulacyjne, by zmniejszyć niepotrzebne obciążenia i koszty transakcyjne dla uczestników rynku” – powiedział Andrzej Domański.

„Z zadowoleniem przyjmujemy inicjatywę Komisji Europejskiej dotyczącą zmniejszenia o 25 proc. obowiązków sprawozdawczych europejskich spółek.

Ponadto, uważamy, że wysiłki na rzecz rozszerzenia jednolitego scentralizowanego nadzoru należy podejmować bardzo ostrożnie. W wielu sytuacjach nie tylko wystarczające, ale i pożądane jest utrzymanie odrębnego nadzoru przy jednoczesnym zwiększaniu mechanizmów konwergencji.

Tak samo jak ważne jest utrzymanie krajowych giełd, które są sercem rynku kapitałowego” – dodał minister finansów.

Nowe produkty giełdowe

Jak wskazał, umocnieniu pozycji giełdy sprzyjać będzie rozwój oferty produktowej.

„Mając to na uwadze, pracujemy and nową formułą ETF-ów, by były bardziej rozpoznawalne oraz nad wprowadzeniem na warszawską giełdę odpowiedników REiT-ów” – powiedział Andrzej Domański.

Dodał, że trwają też prace nad zmianą przepisów, która służyłaby rozwojowi rynku venture capital i private equity.

Czytaj także: Ministerstwo Finansów zdradza kto będzie wyłączony z obowiązku sprawozdawczości ESG

Optymistyczne prognozy dla TFI

Minister finansów ocenił, że ostatnie dane napływające z sektora funduszy inwestycyjnych napawają optymizmem.

„Od dłuższego czasu utrzymuje się trend napływu do funduszy inwestycyjnych, sprawiając, że aktywa pod zarządzaniem krajowych TFI wynoszą ponad 340 mld zł.

Wydaje się, że te dane pozwalają na bardziej optymistyczne spojrzenie na bieżącą sytuację sektora TFI i skupienie się na przyszłości, tym bardziej, że przyszłość rysuje się zgodnie z flagowym hasłem konferencji W przemianie. I nie myślę tylko o zielonej i cyfrowej transformacji” – powiedział Andrzej Domański.

Rozwój gospodarczy a rozwój rynku kapitałowego

Minister poinformował, że w tym roku polska gospodarka będzie się rozwijać w tempie ponad 3 proc., a w 2025 roku tempo wzrostu gospodarczego może sięgnąć niemal 4 proc.

„Jeśli chcemy utrzymać ten trend, musimy zapewnić naszej gospodarce odpowiednią ilość paliwa. Przed nami konieczność pokrycia olbrzymich wydatków związanych z transformacją energetyczną, koniecznością zapewnienia Polsce bezpieczeństwa zewnętrznego, dodatkowymi inwestycjami w infrastrukturę oraz sprostanie technologicznym wyzwaniom. Duża część z nich może i powinna pochodzić od inwestorów prywatnych” – powiedział Andzej Domański.

„Na całym świecie motorem rozwoju finansowego i gospodarki jest część prywatnego rynku kapitałowego finansująca najbardziej innowacyjne, wzrostowe firmy.

Polska do tej pory przegrywała na tym polu z innymi krajami Unii Europejskiej. Mamy szereg atrybutów: konkurencyjną cenowo infrastrukturę rynkową, wysoko wykwalifikowanych specjalistów” – dodał minister finansów.

Czytaj także: W kwietniu historyczny rekord wielkości aktywów polskich TFI

Źródło: PAP BIZNES