Miliardy złotych na prefinansowanie KPO w 2023 roku z Tarczy Finansowej
Spodziewamy się, że w tym roku będzie to kwota między 15-20 mld zł, która trafi z PRF na prefinansowanie tych inwestycji, a w przyszłości, kiedy te pieniądze do nas trafią – bo nie wyobrażam sobie, żeby nie trafiły – one zrefinansują te wydatki, które my ponieśliśmy, które z kolei my finansujemy z wolnych środków, które posiadamy w tej chwili ze spłaty Tarczy Finansowej” – powiedział Paweł Borys.
Prefinansowanie z nadwyżek Tarczy Finansowej
„To jest o tyle ważne, że duża część inwestycji realizowanych w ramach KPO wymaga co najmniej czterech lat na realizację. Więc zbliżamy się do cienkiej, czerwonej linii po przekroczeniu której, nie byłoby już wystarczająco dużo czasu, żeby te inwestycje zrealizować” – dodał prezes PFR.
Na początku lutego Paweł Borys informował, że PFR ma 15 mld zł na prefinansowanie Krajowego Planu Odbudowy w 2023 r. ze środków pochodzących z nadwyżek z Tarczy Finansowej.
Ile z KPO dla Polski?
Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) składa się z 54 inwestycji i 48 reform.
Polska ma otrzymać 158,5 mld złotych, w tym 106,9 mld złotych w postaci dotacji i 51,6 mld złotych w formie preferencyjnych pożyczek.
Zgodnie z celami UE na cele klimatyczne Polska ma przeznaczyć 42,7% budżetu programu oraz na transformację cyfrową 21,3%.
„Pieniądze z KPO pomogą nam szybciej osiągnąć wyznaczone wcześniej cele. Dzięki nim zrealizujemy nowe inwestycje, przyśpieszymy wzrost gospodarczy oraz zwiększymy zatrudnienie. Fundusze zainwestujemy m.in. w rozwój gospodarki, innowacje, środowisko, cyfryzację, edukację i zdrowie. Każdy z nas na tym skorzysta.” – czytamy o KPO na stronach gov.pl.