Mieszkanie Plus w Lublinie: była cukrownia ‒ będzie osiedle

Mieszkanie Plus w Lublinie: była cukrownia ‒ będzie osiedle
Mieszkanie Plus, Lublin, ul. Krochmalna. Źródło: PFR Nieruchomości
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Spółka PFR Nieruchomości kupiła od Krajowej Spółki Cukrowej "Polski Cukier" S.A. teren po byłej Cukrowni Lublin. Powstaną na nim pierwsze w stolicy województwa lubelskiego dostępne cenowo mieszkania na wynajem w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Będzie to oferta stanowiąca alternatywę dla zakupu mieszkania na kredyt.

Zakupiona działka to około 1,5 hektarowy teren przy ul. Krochmalnej. Zgodnie z założeniami powstanie na nim inwestycja mieszkaniowa złożona z dwóch budynków, które pomieszczą 220 Mieszkań Plus.

‒ Bardzo się cieszę że dochodzi do finalizacji transakcji pomiędzy PFR Nieruchomości a Krajową Spółką Cukrową dotyczącej zakupu terenu przy ulicy Krochmalnej, gdzie powstanie 220 mieszkań dostępnych dla mieszkańców Lublina.

To, że w spółki Skarbu Państwa współpracują by budować potencjał Lublina jest czymś, co sprawia mi ogromną satysfakcję.

Obok swoją inwestycję w postaci Sądu Okręgowego planuje Ministerstwo Sprawiedliwości, a więc ten teren całkowicie zmieni swoje przeznaczenie. Ponadto obok powstają nowe drogi i  cały układ zmieni się wraz z budową Dworca Metropolitalnego, świadczy to o tym, że ta część miasta staje się coraz bardziej atrakcyjna z punktu widzenia i mieszkańców i świadczonych tam usług.

To, że w spółki Skarbu Państwa współpracują by budować potencjał Lublina jest czymś, co sprawia mi ogromną satysfakcję – stwierdza Artur Soboń sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Zgodnie z planem zagospodarowania

Cukrownia Lublin została uruchomiona w 1895 roku i pierwotnie obejmowała teren 36 hektarów. Zakład zamknięto w 2010 roku, w wyniku restrukturyzacji przemysłu cukrowniczego w Polsce. Od 2015 roku plac po-cukrowniczy stał się przedmiotem wynajmu przez ośrodki szkolenia kierowców, które wykorzystując istniejące utwardzenia asfaltowe urządziły własne place manewrowe.

Na podstawie przyjętego przez Radę Miasta Lublina w 2018 roku planu zagospodarowania przestrzennego miasta Lublina  nieruchomość przeznaczono pod budownictwo wielorodzinne.

‒ Działka, którą sprzedajemy w Lublinie przez pokolenia służyła mieszkańcom miasta. Cukrownia Lublin zapewniała prestiżowe zatrudnienie, rozwijała lokalną gospodarkę, łączyła ludzi, a nawet pokolenia.

Budowa w tym miejscu nowego osiedla mieszkaniowego, chociaż jest dla nas przede wszystkim decyzją biznesową, ma jednak w swoim celu wciąż służyć mieszkańcom i dawać im miejsce do życia na godnym poziomie.

Z satysfakcją włączyliśmy się w ten projekt, który wpisuje się odpowiedzialność biznesową naszej firmy – podkreśla Zdzisław Salus, Członek Zarządu KSC S.A. odpowiedzialny za obszar techniczny i zarządzania nieruchomościami.

Czytaj także: Mieszkanie Plus w Katowicach: w styczniu rusza nabór do 513 lokali na Nowym Nikiszowcu

Inwestycje na Lubelszczyźnie

To kolejna inwestycja spółki PFR Nieruchomości na Lubelszczyźnie. To właśnie w tym województwie w Białej Podlaskiej w maju 2018 roku wręczono pierwsze klucze do Mieszkań Plus.

Kolejne 108  trafi do najemców już w przyszłym roku w Świdniku.

‒ To działka bardzo dobrze położona, w centrum Lublina. Planujemy na niej postawić dwa budynki mieszkalne z garażem podziemnym jednopoziomowym. Budynki będą miały około 220 mieszkań. Struktura mieszkań będzie odpowiadała lokalnemu zapotrzebowaniu.

Chcielibyśmy rozpocząć prace projektowe w pierwszym kwartale 2021 roku. Liczymy, że zakończą się pozwoleniem na budowę w drugim kwartale 2022 roku. Bardzo chcielibyśmy uzyskać pozwolenia na użytkowanie w drugim kwartale 2024 – zaznacza Wojciech Caruk, prezes PFR Nieruchomości S.A.

Czytaj także: Mieszkania Plus: jak będzie wyglądać nowe osiedle w Toruniu?

Mieszkanie Plus  ‒  nowe projekty

W ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, którą realizuje spółka PFR Nieruchomości, w budowie jest obecnie ponad 2 tysiące mieszkań w takich lokalizacjach jak Katowice, Kraków, Dębica, Radom, Mińsk Mazowiecki, Zamość, Łowicz, Świdnik i Toruń.

Spółka PFR Nieruchomości, realizując rynkową część rządowego programu mieszkaniowego, działa na zasadach komercyjnych. Inwestycje powstają na terenie całego kraju i stanowią alternatywę dla zakupu mieszkania na kredyt.

Jest to propozycja zarówno dla osób, które rozpoczynają swoją karierę zawodową, młodych rodzin, a także Polaków, którzy nie posiadają zdolności kredytowej lub po prostu nie są zainteresowani kupnem mieszkania.

Czytaj także: Mieszkanie Plus: inwestycja w Mińsku Mazowieckim będzie gotowa za rok, są już kryteria naboru

Źródło: PFR Nieruchomości