Mieszkanie bez wkładu własnego: BGK podpisał umowę z pierwszym bankiem

Mieszkanie bez wkładu własnego: BGK podpisał umowę z pierwszym bankiem
Źródło: BGK
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał umowę z Bankiem Pekao S.A. otwierającą drogę do uruchomienia programu "Mieszkanie bez wkładu własnego".

Bank Pekao dzięki zawartej z BGK umowie, ma możliwość w ustalonym przez siebie terminie poszerzyć ofertę o kredyty mieszkaniowe z gwarancją wkładu własnego z opcją spłaty rodzinnej.

– Gwarancje wkładu własnego są elementem programu Mieszkanie bez wkładu własnego, który przygotowaliśmy z myślą o wspieraniu dążenia Polaków do realizacji marzeń o własnych czterech kątach. Jego celem jest  zwiększenie dostępności mieszkań dla obywateli.  Pomogą im w  tym rozwiązania programu, które ułatwią  zakup mieszkania lub budowę domu, a także z wesprą w spłacie tego kredytu, w przypadku powiększenia rodziny. Z Programu skorzystają osoby, które mają zdolność kredytową, ale nie mają środków na wkład własny. Pracujemy również nad rozszerzeniem programu, tak aby mogły z niego skorzystać również te osoby, które posiadają środki na wkład własny – mówi minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Czytaj także: Mieszkanie bez wkładu własnego: rusza rządowy program, skorzystają z niego tylko nieliczni?

Zawarcie umowy przez BGK z pierwszym bankiem to jeden z etapów na drodze do pełnego wdrożenia programu w sieciach placówek bankowych i w systemach informatycznych banków kredytujących.

– Dla klientów banków ważne jest to, że wszystkie formalności dotyczące gwarancji wkładu własnego oraz spłaty rodzinnej załatwią w banku kredytującym. Trwa proces podpisywania umów z kolejnymi  bankami. Informacje na temat banków w których dostępna jest gwarancja, będziemy publikować na naszej stronie internetowej – mówi Tomasz Robaczyński, członek zarządu BGK.

– Obserwujemy wyzwania rynkowe, rozpoczęliśmy już  prace nad zmianami do ustawy, które ulepszą program i dostosują go do aktualnej sytuacji. Pozwoli to większej liczbie zainteresowanych skorzystać z kredytu – dodaje wiceminister Piotr Uściński z Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

BGK a gwarancje wkładu własnego i spłata rodzinna

Rolą BGK jest zabezpieczenie gwarancją części kredytu zaciąganego na cele mieszkaniowe tj. zakup mieszkania, domu lub budowę domu. Maksymalna kwota gwarancji nie może przekroczyć 100 tys. zł i może wynosić nie mniej niż 10 proc., a nie więcej niż 20 proc. wydatków na cele mieszkaniowe, na które zaciągany jest kredyt. Oznacza to, że gwarancja może objąć część kapitałową kredytu odpowiadającą wkładowi własnemu, który powinien być wniesiony przez kredytobiorcę.
Co bardzo istotne, możliwa będzie tzw. spłata rodzinna, czyli spłata za kredytobiorcę części kredytu mieszkaniowego. Jednym z warunków otrzymania takiej spłaty jest powiększenie rodziny o drugie albo kolejne dziecko (20 tys. zł w przypadku drugiego i po 60 tys. zł w przypadku trzeciego i kolejnego dziecka). Ubiegający się o spłatę rodzinną nie powinni mieć także prawa własności albo spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego (innego niż nieruchomość będąca przedmiotem tego kredytu).

Bank kredytujący, czyli jak to działa?

Decyzję o udzieleniu kredytu i zabezpieczeniu go gwarancją BGK podejmować będzie bank, który udziela bezpośrednio kredytu. Oznacza to, że klient wszystkie formalności związane z kredytem mieszkaniowym i gwarancją oraz spłatą rodzinną zrealizuje bezpośrednio w banku kredytującym.

– Cieszy mnie, że Bank Pekao jest pierwszym bankiem w Polsce, który podpisuje umowę przystąpienia do tego ważnego programu. Aktywnie przygotowujemy się do tego, żeby możliwie jak najszybciej w naszej ofercie pojawiły się gwarancje wkładu własnego BGK do kredytów hipotecznych. Mamy nadzieję, że dzięki tym rozwiązaniom znacznie więcej osób będzie mogło skorzystać z oferty kredytowej i kupić mieszkanie – mówi Wojciech Werochowski, wiceprezes Banku Pekao S.A., nadzorujący Pion Bankowości Detalicznej.

BGK finalizuje także podpisanie umowy z PKO Bankiem Polskim S.A.

Jednocześnie prowadzone są zaawansowane rozmowy z kolejnymi bankami, które zgłosiły zainteresowanie podpisaniem umowy pozwalającej na udzielanie kredytu z gwarancją i realizację spłaty rodzinnej.


O szczegółach gwarancji wkładu własnego opowiada dyrektor Departamentu Gwarancji i Poręczeń w BGK – Mateusz Olszak.

Źródło: Bank Gospodarstwa Krajowego / BGK